Případ řešil poslední dva dny Krajský soud v Hradci Králové. Líčení bude pokračovat na konci ledna.

Charvát je, zjednodušeně, obžalován, že může za Větvičkovu smrt. Jeho tělo bylo nalezeno v půlce února minulého roku v jímce u domu v Nové Vsi na Rychnovsku, kde spolu muži bydleli.

Charvát je obviněný od prvního dne, ale vinu odmítá. Soudci Miroslavu Mjartanovi pak při své téměř hodinu a půl trvající řeči nabídl dva možné pachatele.

„Pachatelé"? Junior a vymahači

Prvním byl Martin Větvička, syn zemřelého. „Vůbec nevím, proč policisté nevyslechli mladého Větvičku, když ho mlátil," láteřil Charvát u soudu.

Jenže to není pravda. „Mladý Větvička" totiž vypovídal. A dokonce přiznal, že měl s otcem fyzický konflikt. „Bylo to v roce 2013, byl opilý," připomněl, že jeho otec měl velmí výrazné problémy s pitím. Byl označen za alkoholika v posledním stadiu.

V tomto označení se Větvička junior s Charvátem nerozcházel. Rozdíl byl v popisu četnosti setkání s otcem. Větvička mladší totiž tvrdil, že  se s tátou viděl naposledy na jaře roku 2014. „Nevídali jsme se. O tom, že bydlel s Charvátem, jsem věděl jen z doslechu," prohlásil.

Druhým případem jsou vymahači dluhů. „Nikdy o něm nemluvil dobře, vyprávěl, že ho shánějí," podpořil Charváta svědek Simon Bukaj, který bydlel nedaleko.

Charvát totiž několikrát opakoval, že za Větvičkou jezdili „cikánští vymahači". Podle něj měl totiž starší muž vysoké dluhy. „Věděla jsem jen o tom, že měl půjčku od firmy Provident," řekla matka oběti. Syn za ní prý jezdil jednou za čtrnáct dnů, ona mu dávala jídlo a nějaké peníze.

To otec obžalovaného řekl policistům něco jiného. „Větvička měl statisícové dluhy," byl přesvědčen. „Nevěřím, že by to můj syn udělal," dodal. Matka obžalovaného byla ještě striktnější: „Nevěřím, že by to udělal."

Její syn se začal bránit až 
u soudu. Na policii vůbec nevypovídal. Krytý ohrátkou pro obžalované a svědky se pustil do snášení argumentů, proč by neměl být za smrt spolubydlícího odsouzen. Přiznal sice, že v půlce prosince 2014 Větvičku zmlátil , ale poté se napadený zotavil. Zemřít měl až po dalších útocích v lednu 2015. „Mělo se to stát v dětském pokoji," řekl Charvát. „Jenže tam jsem já nikdy nechodil. V zadní části domu jsem byl jen asi třikrát."

Proti němu však stojí obžaloba. Ta je přesvědčena, že Větvičku nejprve zmlátil a poté hodil do jímky na zahradě u domu. Myslel si, že je mrtvý, jenže tak to nebylo. Muž nakonec zemřel na podchlazení, proto je Charvát obžalován vedle těžkého ublížení na zdraví (k němu se přiznal), z pokusu o vraždu a také z neposkytnutí pomoci.

Případ rozdělil Novou Ves Na Rychnovsku, zločin se udál někdy od prvního ledna 2015 do poloviny února. Až 
v tu chvíli totiž policie našla Větvičkovo tělo.

Charvát byl první podezřelý, to je po vyslechnutí svědků  i jeho samého jasné. Muži spolu bydleli, Větvička dlužil Charvátovi peníze. „Kradl mi jídlo, cigarety," podotkl obžalovaný.

Podle něj byl vrcholem sporů konflikt, který se udál v polovině prosince 2014. Právě ten, po němž byl Větvička až do silvestra v nemocnici.

„Vystartoval po mně, ránu jsem mu vykryl, dal jsem mu pěstí a kolenem," popisoval Charvát. V obžalobě však stojí, že byl Větvička zraněn i nějakým předmětem. „V posteli, kam jsem ho hodil, se praštil o pelest. Použil jsem pěsti a koleno, žádnou věc, jak mi předkládají," hájil se obžalovaný, jemuž hrozí osmnáct let.

Proč vlastně bydleli spolu?
Bylo to nesourodé spojení. Sedmapadesátiletý muž 
s o dvacet let mladším. Co 
vlastně dalo dohromady duo 
Radek Charvát – Luboš Větvička? Dvě věci. Zaprvé se znali léta, vlastně od Charvátových dětských let, jejich rodiny byly ze stejné vesnice a navštěvovaly se. Druhý důvod je prozaický. „Charvát měl nějaký podnájem 
v Hradci, ale ten opustil a neměl kde bydlet," vysvětlila státní zástupkyně Lenka Faltusová.
K Větvičkovi se přestěhoval 
v průběhu září 2014, předtím pár dnů přebýval v hájovně 
u otce, který rovněž bydlí v Nové Vsi na Rychnovsku. „Jenže jsme se pohádali," vysvětlil Charvát, proč změnil adresu. „Byla to 
největší chyba v mém životě," netajil před soudem, když četl své prohlášení.
I státní zástupkyně řekla, že soužití bylo velice složité. Důvodem bylo pití, Větvička byl alkoholikem v posledním stadiu. „Pil litr vodky denně," pronesl Charvát. On sám na tom byl lépe, ale 
i o něm znalci řekli, že jde o alkoholika. „Znalci ho ze mě dělali," ukázal, že on sám tento cejch nepřijímá. „Nebyl alkoholik. Agresivita není jeho vlastnost," podpořila bratra jeho sestra Lenka.