Kostiha byl obžalován, že loni v září u semilského autobusového nádraží řekl devítileté dívce, že by s ní „chtěl mít sex", pak ji  strhl z bicyklu, odvlekl ji   stranou, a přestože se dívka bránila a volala o pomoc, snažil se ji svléknout. Naštěstí křik uslyšel kolemjdoucí muž, který zasáhl. Obžalovaný se dal na útěk, ale další muž ho dostihl a předal policii.

Oba Kostihu znali. „On je jinej. Už ve školce zpíval divné sprosté písničky,"  řekl jeden z nich.

Detenční ústavy
Detenční ústav je určen pro duševně nemocné pachatele, kteří jsou pro společnost nebezpeční. Zabezpečením se podobá věznici,  režim však zahrnuje léčbu a terapii. Pachatel může v ústavu strávit i celý zbytek života, možnost jeho propuštění však každoročně přezkoumává soud. Detenční ústavy jsou v Brně a Opavě, v současné době je v nich 36 lidí. Z pachatelů souzených v Hradci Králové soud uložil zabezpečovací detenci pedofilovi Antonínu Novákovi, který dostal doživotní trest za vraždu dítěte.

Kostiha, jehož mentální příčetnost je výrazně zmenšená a který podle znalců trpí patologickou sexuální agresivitou,  už jednou stejný čin spáchal. Soud ho však do vězení neposlal a uložil mu jen  ústavní ochrannou léčbu. Kostiha pak měl navštěvovat psychiatra, brát léky a vyvarovat se pití alkoholu. K lékaři však přestal jezdit, začal pít alkohol a léky nebral. „Byl jsem po nich hrozně unavený. Myslel jsem, že už to bude dobré," hájil se včera. Řekl také, že činu lituje a že by se chtěl zase léčit.

Psychiatr Petr Weiss však upozornil, že pokračovat v léčbě nemá smysl, protože byla neúčinná. „Musí být izolován od společnosti," prohlásil znalec a uvedl, že by Kostiha měl být umístěn do detenčního ústavu. Podle psychiatra by bylo možné obžalovaného z detence propustit, pokud by se podrobil chirurgické kastraci. „Jeho nebezpečnost by klesla na minimální úroveň,"  řekl Petr Weiss.

„Obžalovaný se měl poučit, ale nepoučil se," konstatoval státní zástupce Milan Šimek. Pro Kostihu rovněž navrhl ochrannou detenci, ale i šestileté odnětí svobody. Naopak obhajoba žádala, aby soud trest vězení neuděloval.

K názoru, že je nutné společnost před Kostihou chránit, se přiklonili i soudci.  „Není možné být stejně benevolentní jako v předešlém případu. Tuto chybu už soud neudělá," řekl předseda senátu Jiří Vacek.

Obžalovaný trest přijal.  Dokonce řekl, že je ochoten se podrobit kastraci.