A tak sáhne po alkoholu či drogách. Možných scénářů je dost. Řada z nich však končí opětovných nástupem za mříže. Jak z kruhu ven? O návrat bývalých vězňů do společnosti se od začátku roku snaží prostřednictvím projektu „Zpátky, jinak" nezisková organizace Laxus, která pomáhá i ve věznicích v Královéhradeckém kraji.

Drogy bere od mládí

Sdružení se věnuje i pětatřicetiletému Romanovi, který bere drogy od svých patnácti a trestaný je podruhé. Věznici by měl zanedlouho opustit. „Poprvé jsem tady skončil, protože jsem se chytil špatné party. Teď sedím za výrobu a distribuci drog," vysvětluje důvod pětiletého trestu odnětí svobody Roman. Mladý muž se nechce vrátit za mříže potřetí. A tak začal spolupracovat s pracovníky sdružení Laxus. Trestaný by si chtěl najít práci i vlastní bydlení. A hlavně žít bez drog. Velkou motivací je i to, že by mohl mít rodinu. Teď totiž žádnou nemá.

Postavit s na vlastní nohy dokáže však málokterý vězeň sám. „Díky Laxusu se dovídám, co budu muset zařídit, jak venku fungují další služby, kam se mám obrátit o pomoc. Nechci, abych skončil zpět," tvrdí Roman a dodává: „Dá se říci, že procházíme krok za krokem to, co bude, až mě pustí. Rád bych měl plán třeba na první rok a podle toho pak fungoval."

Romanova slova nejsou žádnou utopií. Šanci na plnohodnotný návrat do společnosti má. „V Královéhradeckém kraji spolupracujeme se zhruba stovkou odsouzených. Změnit svůj dosavadní život a žít bez drog a vězení lze. Úspěšnost ale záleží na mnoha faktorech: od dostupností pomoci po motivaci a ochotu ke změně a jejímu udržení," nastiňuje Lukáš Gilányi, mluvčí organizace Laxus.

Zájem? Obrovský

Zájem o služby Laxusu je prý obrovský. „Pracovníci, kteří mají na starosti věznice v Královéhradeckém kraji, se od pondělí do pátku nezastaví. Pozitivní je, že spolupracující věznice vycházejí maximálně vstříc a umožňují bezproblémový kontakt s klienty," pochvaluje si Lukáš Gilányi.

Problémy nezmizí

Pomocí klientovi ve vězení nic nekončí. „Neziskovka" je nápomocná i poté. „S řadou bývalých vězňů jsme stále v kontaktu. Pomáháme jim najít práci, zařadit se do společnosti, poskytujeme poradenství a podporu v abstinenci," uvádí mluvčí sdružení.

Jestli se Roman vypořádá se svou minulostí, jisté není. Odhodlání k tomu však má. „Vězení za vás problémy nevyřeší. Až se dostanete ven, spadnou na vás znovu. Je třeba řešit vše včas," dodává naději všem ostatním, kteří se ocitli v podobné situaci.

Propuštěné čeká střet s realitou

„Před bránou věznice se mnozí ocitnou pouze s igelitkou a pár kusy oblečení. Jsou v cizím městě a pořádně neví, co se venku za dobu jejich trestu událo. V první řadě je třeba dostat se domů, je-li kam. Někdy to mohou být stovky kilometrů," vysvětluje mluvčí sdružení Laxus Lukáš Gilányi. „Je také nutné začít řešit registraci na úřadu práce, zdravotní a sociální pojištění, bydlení, případně dluhy, které člověk nahromadil před nástupem do vězení a dosud nesplatil. Pokud trest souvisel s užíváním drog, je třeba zahájit soudně nařízenou léčbu nebo dohled u Probační a mediační služby," dodává.  

(skr)