Už pátým rokem se Krajský soud v Hradci Králové musí zabývat kauzou podvodů s pojistnými smlouvami se škodou ve výši 35 milionů korun. Z osmičlenné skupiny obžalovaných však ve čtvrtek stanul u soudu jen Jaroslav Voženílek.

Z pojištěnců se stali dlužníci

Podle obžaloby mladí makléři v období od  června roku  2007 nejméně do května roku  2008 uzavírali pojistné smlouvy a získávali za ně od pojišťovny provize. Mělo to však háček – aby snáze nalákali klienty, tvrdili jim, že za ně budou dva roky platit pojistné a použijí na to peníze ze získaných provizí.

Klienty – většinou z řad svých známých – pod příslibem placení pojistného získali. Jenže za ně obvykle zaplatili jen několik prvních splátek, aby jim vznikl nárok na několikatisícovou provizi. Potom už pojistné neplatili, a stovky klientů, na jejichž jméno byla smlouva uzavřena, se staly dlužníky.

Makléři se na provizích pokoušeli vylákat z pojišťovny více než 43 miliony korun,  nakonec získali jen 35 milionů, protože zbytek jim pojišťovna, která začala mít podezření,  že s makléři není všechno v pořádku, odmítla vyplatit.

Voženílkovi Krajský soud před dvěma lety  udělil za podvody šestileté vězení, soudy vyšší instance však případ vrátily do Hradce Králové k novému projednání.

Systém prý respektoval zákon

Ve společnosti, která smlouvy pro pojišťovnu sjednávala, měl Voženílek působit jako tichý společník.

Její ředitel René Svoboda, který byl včera ke svědecké výpovědi eskortován z věznice,  soudu řekl, že ve společnosti se postupně „začaly kupit  problémy", ale začaly se řešit teprve, když o podivném přístupu makléřů vyšla zpráva v Hradeckém deníku.

„Lidé z týmu, kteří pracovali pod námi, si peníze (z provizí) nechávali, smlouvy přestávaly platit," vysvětloval včera další makléř.  Podle něj měli ve firmě hlavní slovo právě Svoboda a Voženílek.

Jiní svědkové vypověděli, že pojistitelé sice slibovali klientům, že za ně budou dva roky platit pojistné, ale sami nikdy neslyšeli, že by to byla jasně daná podmínka nebo příkaz. „Dva roky by se z provize nedaly zaplatit," řekl jeden z nich.

To tvrdí i žalobce: „Věděli, že u tohoto pojistného produktu výše provize činí pouze necelou polovinu částky potřebné k hrazení pojistného za klienta po dobu dvou let, a proto nebude možné slibu hrazení pojistného podle jimi nastaveného systému dostát," stojí v obžalobě.

Svědek včera dodal, že pracovníkům bylo řečeno, že systém dělení se o provize s klienty je v souladu se zákonem.

„Ale ve smlouvách nic o tom, že zprostředkovatel bude platit pojistné za klienta, není. Slibovali jsme to jen ústně," přiznal muž.

Makléři pak začali  shánět další podřízené – tipéry, kteří hledali potenciální klienty. Jedním z nich byl i Pavel B. „Tuhle práci mi nabídl Svoboda. Byl jsem tipař a měl jsem shánět lidi," řekl před soudem Pavel B. s tím, že si od začátku myslel, že je vše legální. Neměl žádnou akreditaci, a tak za něj všechny smlouvy podepisoval jeden z makléřů. „Dal jsem mu tip asi na sedm svých známých. Od Svobody jsem za to dostal provizi asi sto tisíc. Z těchto peněz jsem měl část použít právě na zaplacení několika splátek mnou natipovaných lidí," uvedl Pavel B.

Ani ve čtvrtek se soudu nepodařilo případ uzavřít. Hlavní líčení bylo odročeno na únor.

Letadlový podvod
Z původních osmi obžalovaných nyní stojí před soudem jen Jaroslav Voženílek. Podle výpovědí  byl šéfem společnosti René Svoboda a jeho tichým společníkem Voženílek. Ostatní byli prý jen pěšáci.
Skupina působila na Hradecku, Pardubicku a Náchodsku. Za dobu působení její členové uzavřeli 892 smluv, z nich inkasovali provize téměř 35 milionů korun.
Z dalších 251 smluv se provize pokusili získat, avšak pojišťovna měla podezření, a tak jejich vyplacení zastavila.
Voženílek byl podle obžaloby sice jen tichým společníkem, ale podle všeho hlavou takzvané letadlové hry. To býval oblíbený způsob, jak vydělat peníze, i když ilegální. Šlo o to, že se jednotliví členové letadla (či pyramidy) navazovali na další a získávali provize z jejich činnosti. Kdo byl výš, vydělával víc. Doplatili na to ti na nejnižších místech.