Obyvatel malé obce na Jičínsku, který 17. června na dvorku u svého domu střílel a poté obrátil zbraň na přivolané policisty, byl při zásahu těžce zraněn a transportován do hradecké nemocnice. Téměř po měsíci se jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že ho mohla policie podrobit výslechu.

„Zahájili jsme jeho trestní stíhání. Muž si vyslechnul obvinění ze spáchání zločinu násilí proti úřední osobě a přečinu výtržnictví,“ uvedla tisková mluvčí policie Ivana Ježková. V případě uznání viny se tak opět vrátí za mříže, kde si může odsedět až šest let.

Souběžně soudce z Jičína v úterý odpoledne rozhodl přímo ve fakultní nemocnici o udělení vazby. Následně byl střelec převezen do zdravotnického zařízení Vězeňské služby ČR. Policie se totiž obává, že by mohl ve svém nebezpečném jednání pokračovat.

Jak jsem již zmínili, Vojtěch z Nemyčevsi nebude za mřížemi poprvé. Útočník byl v roce 2008 Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen za pokus vraždy k deseti letům odnětí svobody, tento trest vykonal.

Názory na muže, který obrátil zbraň proti policistům, se různí. Žena z nedalekého domku se rozpovídala. „Znala jsem ho už jako malého kluka. Byl strašně hodný. Co se vrátil z vězení, uklízel kolem domečku, chodil na procházku se psy. Nemá od dětství lehký život.“

Další z místních vzpomíná, že tři dny před střelbou už nebylo něco v pořádku, na půl vesnice tu vyhrával magneťák. „Střelbu jsem slyšela, myslela jsme si, že je to nějaký dělobuch. Pak už tady všechno uzavřela policie, nesměli jsme vycházet,“ vrací se k červnovému incidentu. Podle jejího sdělení byl muž ve vazbě za napadení partnera své matky. Ta vloni zemřela. Údajně už měl konflikt s policií v Milíčevsi, kde prý střílel plynovou pistolí na návsi.

„Nedávno se tady popral, snad pil, ale o tom já nic nevím,“ popisuje střelce další z obyvatelek vesnice.

„Znala jsem ho od vidění. žádné konflikty nevyvolával. Prý, když se napil, byl trochu jiný, ale to jsme všichni,“ krčí rameny. „Nemůžu o něm říct něco špatného, lidi si spíš vymýšlejí,“ kritizuje některé výroky.

Krátká střelná zbraň, kterou muž střílel, byla odeslána na odbornou expertizu. V dalších dnech při domovní prohlídce objektu v Nemyčevsi policisté objevili a zajistili další zbraně, v okolí domu pak také vystřílenou munici, obojí odeslali na odbornou expertizu.

Vyšetřování případu od této chvíle opět intenzivně pokračuje.