Hradecký soud se případem zabývá potřetí, předchozí dva rozsudky zrušil Vrchní soud 
v Praze. Varhany za 18 milionů korun měly být podle původních plánů dokončené na konci roku 2006.

Soud v pátek vyslechl znalce z oboru klávesových nástrojů Luboše Kašpara, který zpracoval doplněk znaleckého posudku na hodnotu rozpracovaného díla, a dalšího znalce. Předseda senátu hradeckého soudu Jiří Vacek poté hlavní líčení odročil na neurčito, aby bylo možné nechat zpracovat další posudek.

Obžalovaný namítá, že znalec Kašpar není specializovaný na varhany. „On není schopen se vyjádřit ke konkrétním záležitostem, které se týkají stavby varhan," řekl novinářům právní zástupce obžalovaného Přemysl Pechlát. Od nového znalce si slibuje, že bude schopný lépe ohodnotit cenu přípravných prací na výrobu varhan. Grygar od začátku obžalobu odmítá a tvrdí, že se kvůli změně projektu práce na výrobě varhan protáhly.

Hradecký soud již dříve uložil Grygarovi tříleté vězení s podmíněným odkladem na pět let, současně měl také nahradit škodu 5,3 milionu korun. Předtím soud Grygara zprostil obžaloby, protože se nepodařilo prokázat, že peníze z dotace použil v rozporu se smlouvou.

Grygar podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun. Podle původního posudku na stavbu varhan použil zhruba 600 tisíc korun. Naopak Grygar se od začátku hájil tím, že varhany vyrábět začal a že soudní znalci nevzali v úvahu i náročné přípravy a hodnotu samotné práce.

O vybudování varhan usiluje od roku 2008 Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, kterému se už podařilo část nástroje zhotovit. Fond letos na jaře vypsal výběrové řízení na dostavbu varhan, uchazeči mohou své nabídky podávat do 27. července, poté hodnotící komise vybere nejvhodnější nabídku, je napsáno na webu nadačního fondu. Podle původních odhadů by měly varhany stát zhruba 14 milionů korun bez DPH. Nové mistrovské koncertní varhany by měly být umístěné po obou stranách jevištních portálů, měly by mít 3481 píšťal, největší má být 560 centimetrů vysoká, nejmenší pouze dva centimetry.

Nekonečný příběh aneb Soud se sešel už popáté
Pes Falco prožil Nekonečný příběh, slavný to film. Vladimír Grygar a jeho spor s městem Hradec je tak trochu podobný případ. Včera se u Krajského soudu v Hradci Králové jednalo už popáté.
Poprvé totiž soud Grygara osvobodil, od Vrchního soudu se opět vrátila kauza do Hradce, kde byl už varhaník uznán vinným. Před rokem a půl dostal pouze podmínku. Soud mu dal příležitost, aby zaplatil peníze, které podle verdiktu zneužil.
On se ale pustil do dalšího boje, proto se odvolal a po dalším zásahu Vrchního soudu přišlo páteční líčení.
A je možné, že to nebylo poslední setkání.