Dealery a „vařiče" drog totiž neodradí ani vysoké tresty, které jim za neoprávněnou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí. A právě takové tresty „rozdávali" v pondělí 7. listopadu soudci Okresního soudu v Jičíně.

V dopoledních hodinách soudili případ devětatřicetiletého muže z Mladé Boleslavi, který si na jaře letošního roku udělal v pronajatém domě v Kopidlně „výrobnu" pervitinu.

Navíc ho o Velikonočním pondělí zastavili dopravní policisté, kteří zjistili, že je zdrogovaný, a k tomu „v zákazu řízení" všech motorových vozidel.
Policistům tehdy na otázku, co si vykoledoval, pohotově odpověděl, že jak se tak na to dívá, asi dva až tři roky vězení. Trochu to sice podcenil, ale daleko od pravdy nebyl. Soudce ho totiž poslal za mříže na čtyři roky. Odpoledne pak přišel na řadu případ z loňského října, ve kterém figuroval osmatřicetiletý muž z Hořic a jeho tři společníci. Od soudu nakonec odešli s tresty odnětí svobody od 4 do 5,5 let.

PŘIČINLIVÝ OBCHODNÍK

Několikaleté vězení hrozí i osmatřicetiletému muži z Jičína, kterého kriminalisté zadrželi v pondělí 7. listopadu na Mladoboleslavsku. Od konce loňského roku do listopadu letošního roku působil jako dealer pervitinu a dalších drog. V desítkách případů měl prodat přes 320 gramů pervitinu, za což získal nejméně půl milionu korun. V některých případech „perník" vyměnil za různé věci nebo ho poskytl za protislužbu, za odvoz vozidlem, neboť má vysloven zákaz řízení.

Při domovní prohlídce u něj policisté zajistili několik desítek gramů pervitinu, marihuanu, extázi a hašiš, dále pak věci potřebné pro distribuci drog, digitální váhy a sáčky. Navíc u něj našli téměř půl milionu v hotovosti, horské kolo a další věci, které pocházejí z majetkové trestné činnosti.

NÁVRAT ZA MŘÍŽE

Policejní komisař sdělil muži, který skončil v policejní cele, obvinění ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, za což mu hrozí až deset let vězení.

Nutno podotknout, že vězeňskou stravu velmi dobře zná, neboť byl v květnu loňského roku podmíněně propuštěn z několikaletého pobytu za mřížemi, přes které se už zase dívá na svět, protože ho soudce poslal do vazební věznice. Jak se zdá, je naprosto nepoučitelný. Pobyt ve vězení ho nijak nenapravil a hned jak se dostal na svobodu, pokračoval v páchání trestné činnosti.

Navíc ho policisté několikrát přistihli za volantem, a to i přesto, že měl vysloven zákaz řízení všech motorových vozidel. Vzhledem k tomu, že v té době ještě nebyl zákaz pravomocný, „vyvázl pouze" se dvěma pokutami v celkové výši sto tisíc korun. (kle)