Obžaloba souvisí s firmou Silvatres založenou krajem, která měla zpracovávat odpad z těžby dřeva.

Kromě Bradíka a Vambery jsou obžalovaní také právník odboru životního prostředí a zemědělství kraje Štěpán Richtr a šéf odboru Miroslav Krejzlík, kterému hrozí až osm let vězení. Všichni obžalovaní vinu odmítají a u soudu se rozhodli nevypovídat.

„Vnímám to celé jako pomstu lidí, kteří mě potřebovali dostat z politiky a povedlo se jim to. Nechci být konkrétní. Potřebuji se nejdříve očistit a věřím, že soud rozhodne spravedlivě. Potom se mohu bránit," uvedl Bradík.

Projekt Silvatres začalo v roce 2007 připravovat vedení kraje v čele s ODS, avšak fakticky firma vznikla až na jaře  2009 za nové krajské vlády vedené ČSSD. Trestní oznámení bylo podané i na současného hejtmana Lubomíra France a další lidi z nového vedení kraje, ale to už policie odložila.

Obžaloba viní čtveřici z toho, že v období od konce roku 2007 a v roce 2008 ušila na míru výběrové řízení firmě D&D Projekt. Šlo o tendr na získání know-how pro zpracování takzvané odpadní dendromasy, tedy zbytků po těžbě v lese. Podle spisu si obžalovaní zvolili firmu, která vyhraje, zatímco ostatní účastníky tendru záměrně vybrali tak, aby nepředstavovali konkurenci. Kraji podle obžaloby nevznikla žádná škoda a nikdo z obžalovaných z toho neměl žádný prospěch.

Hradecký okresní soud již v této věci jednou rozhodl o zastavení trestního stíhání obžalovaných, a to ještě před zahájením hlavního líčení, protože údajně nešlo o trestný čin. Státní zástupce však proti tomu podal stížnost, které krajský soud vyhověl a nařídil okresnímu soudu kauzu otevřít. Hlavní líčení má pokračovat v polovině dubna.

Silvatres není jediná kauza, kvůli které Bradíka vyšetřovala policie. Vypovídal také kvůli předraženému  nábytku do nového sídla hejtmanství, které i samo o sobě je po rekonstrukci bývalého pivovaru v centru Hradce nejdražším sídlem kraje v Česku. Krajské státní zastupitelství v Praze ale žalobu nakonec zrušilo.