Královéhradecká krajská policie ve čtvrtek uvedla, že otcem dítěte Janákové je jiný vězeň. S Janákovou byl ve stejné věznici v Hradci Králové. Potvrdila to podle policie genetická expertiza. "Šlo o odsouzeného, který ve stejné věznici vykonával trest odnětí svobody," řekla ČTK mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. Vyšetřování podle ní vyloučilo, že by odsouzená měla s kterýmkoli příslušníkem vězeňské služby sexuální styk.

Janáková, která si před časem změnila jméno na Nová, si odpykávala 30 let vězení za vraždu z roku 2017. Ve vězení otěhotněla, což znamenalo, že musela být dočasně propuštěna. Dítě se jí narodilo koncem srpna. Tvrdila, že ji ve věznici v Hradci Králové znásilnili dozorci, což se nepotvrdilo. Policie ji zadržela, obvinila a prosazovala vzetí do vazby.

Státní zástupce Michal Koflák novinářům po čtvrtečním neveřejném zasedání řekl, že důvodem vazby je obava z toho, že by se Nová vyhýbala trestnímu stíhání, popřípadě později i trestu. "Během vazebního zasedání se k trestné činnosti přiznala. Křivě obviněnému se chce omluvit. Lituje toho," řekl žalobce. Podle Ježkové za trestný čin křivé obvinění hrozí pachatelce až pětileté vězení.

Koflák uvedl, že dítě je v péči sociálních pracovníků. Ježková odpoledne doplnila, že dítě bylo po zadržení Janákové s jejím souhlasem dočasně umístěno do nemocničního zařízení.

Soudkyně Natálie Krausová uvedla, že ještě v jednací síni žena podala proti rozhodnutí stížnost. "Rozhodovat tak bude ještě Krajský soud v Ostravě," řekla.

Janáková otěhotněla údajně v lednu. V červnu byla propuštěna dočasně na svobodu, a to z věznice v Opavě. Za mřížemi má strávit ještě 28 let. Trest má přerušený do jednoho roku věku dítěte, které se jí narodilo koncem léta. Po propuštění z vězení Janáková podle médií žila v Jilemnici na Semilsku a později ve Vrchlabí na Trutnovsku. Na svobodě si také nechala změnit příjmení z Janáková na Nová.

Mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová dříve pro ČTK uvedla, že "nastavená bezpečnostní pravidla VS ČR pohlavní styk příslušníka s vězněnou osobou neumožňují". Vyloučila, také možnost pohlavního styku mezi vězni. Připustila ale, že by si vězni mohli nějakým způsobem sperma předat. V minulosti byl zaznamenán například pokus o předání spermatu v propisovací tužce. Další metodou je tzv. koňování, tedy posílání věcí po provázcích mezi okny.

Na vraždě sběratele se kromě Janákové podílel 31. července 2017 i její tehdejší manžel Jaroslav Janák. Sběratele mincí a známek z Prahy vylákal pár pod záminkou obchodu na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem poblíž Lázní Bělohrad na Jičínsku střelila zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34 000 korun.

Manželé Janákovi se také dvakrát neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí. Herzán si za návod k vraždě odpyká osm let. Janákovi podle soudů připravovali i další dvě loupežné vraždy sběratelů. Janák, který se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána, dostal trest 28 let.