Krajský soud v úterý rozhodl, že bývalý ředitel Obchodní akademie a Jazykové školy Jaroslav Bajer musí omluvu své bývalé zástupkyni Evě Vachatové přednést na zasedání krajského zastupitelstva.

Bajer totiž zastupitelům před dvěma lety oznámil, že jedním z důvodů, proč zástupkyni propustil, byl fakt, že v době jejího působení vyšetřovala policie ve škole zpronevěru. V omluvě musí svá tehdejší tvrzení označit za „nepravdivá, poškozující a urážlivá".  Ženě  navíc musí uhradit 28 tisíc korun za  soudní řízení.

Kauza škola
Jaroslav Bajer převzal vedení školy v prosinci 2010. Bývalého ředitele odvolali krajští radní poté, co policisté začali na škole vyšetřovat zpronevěru 1,5 milionu korun. Z činu obvinili bývalou účetní školy. Žena však uprchla a pátral po ní Interpol. Proti způsobu, jakým Bajer vedl školu, se  začali bouřit studenti, kteří psali petice a protestovali. Kraj nakonec rozhodl, že obchodní akademii sloučí se střední školou ve Stěžerách a Bajer o post ředitele přišel.

Bajer se odmítal omluvit, mimo jiné tvrdil, že podle bývalého organizačního řádu školy byla zástupkyně „plně odpovědná za finanční agendu školy", a požadoval, aby si  soud řád od školy vyžádal.

Bývalého ředitele nepřesvědčily  ani nahrávky jeho projevu k zastupitelům, které u soudu zazněly minulý týden. Soudce Jan Fifka upozornil, že nahrávky z ledna roku 2012 už krajský úřad nemá, proto o ně musel požádat Národní knihovnu, která je archivuje.

Žalovaný na nich mimo jiné řekl, že když zástupkyni propustil, začaly do školy chodit hloubkové kontroly. V projevu uvedl i ženino jméno, ačkoli věděl, že záznam bude zveřejněn, a své odvolání z funkce přisoudil tomu, že manžel propuštěné ženy nastoupil do vysoké funkce na krajském úřadu.

Bajer pravost nahrávek zpochybnil a naznačil, že mohly být účelově upraveny. „Toto není ověřený úřední záznam," prohlásil. K tomu zda nahrávka skutečně obsahuje jeho projev, se však odmítl vyjádřit.

Jednání zastupitelstva se tehdy zúčastnili i učitelé a studenti školy. Jedna z učitelek u soudu řekla, že Bajerův výstup na ně  zapůsobil „velmi silně".

Eva Vachatová se ještě před soudním jednáním pokusila o smírné řešení a její právníci nabídli Bajerovi, že omluva nemusí být přednesena na zastupitelstvu, ale že postačí když bude v dopisu. „Žalovaný uvedl, že o smírné řešení nemá zájem," konstatoval soudce.