Odborník, kterého si přizvala obhajoba, vyčítal znalcům z Kriminalistického ústavu, že metoda, kterou použili ke zkoumání, byla zřejmě špatná, a že v jejich posudku chybí důležité údaje.

Pokuta pro znalce

Obhájce dokonce žádal soudce, aby ústavu udělili pokutu za to, že odmítl poskytnout  doplňující informace, o tom, jak byl posudek zpracován. „Orgány činné v trestním řízení nemohou pracovat s posudky vypracovanými na základě tajné metodiky," řekl.  Poukázal také na to, že nůž  byl mezi důkazy celé roky v roztržené obálce.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová však připomněla, že  krev na noži je sice stejné skupiny jako krev zavražděného, ale to neznamená, že je skutečně jeho, takže další zkoumání nože by k ničemu nevedlo. Soud jí dal zapravdu. „Nůž mohl, ale nemusel být použit k útoku," podotkl předseda senátu Luboš Sovák a dodal, že další posudky znalců už by podle názoru senátu  nic nového nepřinesli.

Žalobkyně také soudu navrhla, aby žádost o obnovu řízení zamítl.  „Nejsou splněny žádné podmínky  pro to, aby bylo povoleno,"  uvedla. Podle ní  svědci při hlavním líčení jednoznačně označili za útočníka Pechance.

Senát byl stejného názoru a žádost o obnovu zamítl.

Osiřelé děti

Vražda se odehrála v létě roku 2001 na svitavské diskotéce. Tehdy 22letý Pechanec podle soudu napadl 30letého Roma Otu Absolona nejprve slovně, a pak ho pobodal. Muž následkům zranění podlehl.  Zůstala po něm družka a dvě malé děti, žena však o rok později zemřela na rakovinu.

Případ projednával královéhradecký Krajský soud, jako žalobkyně předstoupila pozdější ministryně spravedlnosti Renata Vesecká.

Výtržnost u soudu

Senát tehdy Pechance odsoudil ke 13 letům vězení. Po vynesení rozsudku však u soudu došlo k incidentu, když Pechancovi příznivci začali osočovat pozůstalé po mrtvém muži a dostali se s nimi do potyčky.

Když jim justiční stráž a policisté v útoku na Romy zabránili, začali skinheadi v ulicích města pronásledovat občanského aktivistu.

Vedení Krajského soudu pak označilo postup policie při incidentu za laxní.

Výtržníci, kterými podle soudu byl Pechancův bratr, jeho družka a další muž, byli potrestáni jedním podmíněným trestem a dvěma tresty obecně prospěšných prací.

Pechancovým případem se pak zabýval Vrchní soud v Praze, který mu trest o čtyři roky zvýšil. Soudci zvýšení odůvodnili rasovým motivem vraždy a psychologickými  posudky, které Pechance označily za osobu jen velmi těžko převychovatelnou.

„Obžalovaný zcela bezdůvodně zavraždil mladého člověka jen proto, že šlo o osobu jiné rasy," zdůraznil tehdy při vyhlašování rozsudku předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.