Okresní soud lékaře v únoru uznal vinným z přijetí úplatku a sjednání výhody při veřejné zakázce a potrestal ho ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky a pokutou 50 tisíc korun. Žabka, který svou vinu neuznal, se proti rozsudku odvolal a jeho obhájkyně Hana Marvanová žádala, aby ho soud zprostil obžaloby v obou bodech. Odvolání však podal i státní zástupce, který navrhoval zvýšení trestu o rok, prodloužení zkušební lhůty a uložení pokuty 250 tisíc korun.

Lékař chce podat dovolání

Krajský soud však včera obě odvolání zamítl. „Závěry okresního soudu považujeme za správné," řekla soudkyně Jana Chládková. Rozhodnutí je konečné, Žabka však novinářům řekl, že si podá dovolání.

Podle spisu Žabka porušil zákon při soutěži na nákup sanitky a zdravotnického materiálu. Podle obžaloby zorganizoval v roce 2008 pouze formální výběrová řízení na nákup sanitky a na centrálního dodavatele zdravotnického materiálu. Od dodavatele sanitky, jejíž cena byla 2,3 milionu korun s DPH podle žalobce dostal za odměnu zájezd do Dubaje v hodnotě asi 58 tisíc korun. Hodnota kontraktu na materiál činila téměř čtyři miliony korun.

Podle obou soudů je nepochybné, že Žabka za výběrová řízení odpovídal. Podle jeho obhájkyně však jako statutární zástupce jen podepisoval smlouvy, navíc si prý žádná ze zúčastněných firem na výběrové řízení nikdy nestěžovala. „Nebylo prokázáno, že by došlo ke zvýhodňování vítězné firmy," uvedla Hana Marvanová.

Soudkyně: Byl to úplatek

Bývalý šéf záchranky také tvrdí, že jeho pobyt v Dubaji byl běžnou pracovní cestou. Soudci to však neuznali. „Nelze to považovat za nic jiného než za úplatek," prohlásila včera soudkyně Chládková.

Žabka krajské záchranáře vedl od roku 2004 do roku 2011. Funkci opustil po auditu, který upozornil na údajná pochybení při nákupech. Pak působil jako lékař na záchrance v Pardubicích, odtud však později odešel.