Změna vlastnictví umožní Řádu kapucínů, který klášter původně vlastnil, zažádat o jeho vydání v rámci církevních restitucí. Pokud řád klášter získá, bezúplatně jej převede na město Opočno.

Věděli, že jde o církevní majetek

Rozsudek je pravomocný, kraj a stát ovšem mohou ještě podat  dovolání k Nejvyššímu soudu. Právní zástupci se však nechtěli vyjádřit k tomu, zda mimořádného opravného prostředku využijí.

Celý spor se odvíjel od toho, že stát v roce 2003 převedl vlastnictví kláštera na Královéhradecký kraj. Zástupci kraje a státu tvrdili, že vlastnické právo přešlo na kraj řádně a zákony o církevních restitucích se tak na klášter nevztahují.

Kapucíni pak podali žalobu a rychnovský Okresní soud loni v říjnu  rozhodl, že vlastnictví areálu na kraj nepřešlo a vlastníkem je stále stát.

Zástupci kraje a státu se proti verdiktu odvolali.  Včera požadovali, aby soud změnil rozsudek a zamítl obžalobu v celém rozsahu. Naopak právní zástupce kapucínů Tomáš Nahodil navrhl, aby byl rozsudek okresního soudu potvrzen.  „Námitky nejsou případné," řekl právník.

Krajský soud dal nakonec zapravdu kapucínům. „Ztotožnili jsme se   s právními závěry okresního soudu," řekl včera soudce Jan Fifka.

Podle jeho slov státu v době převodu kláštera muselo být jasné, že jde o církevní majetek a kraj v té době musel vědět, že  probíhají jednání o restitucích.

Areál kláštera dostane Opočno

Řád kapucínů po obdržení písemného vyhotovení rozsudku podá řád katastrálnímu úřadu návrh na zápis vlastnického práva státu. „Klášter se stane vlastnictvím státu a řád požádá o jeho vydání postupem podle zákona o církevních restitucích," řekl právní zástupce řádu Tomáš Nahodil. Podle něj by kapucíni mohli areál získat přibližně do půl roku.

Stát převedl budovu kláštera na kraj v roce 2003. V objektu byl tehdy ústav sociální péče. V roce 2007 jej kraj přestěhoval, areál zůstal bez využití a kraj se jej chtěl zbavit. Opočno o něj mělo zájem, ale  usilovalo o bezúplatný převod, což kraj odmítl. Pak nabídl areál, jehož odhadní cenu znalec vyčíslil asi na osm a půl milionu korun, k prodeji.

Řád o klášter začal usilovat se záměrem, aby jej město dostalo bezplatně. Když kapucíni podali žalobu, kraj od záměru prodat areál ustoupil.

Opočno už hledá investora
Město Opočno již začalo podle místostarosty Mariana Slodičáka hledat pro areál kláštera vhodného investora. Přestavba a využití kláštera v režii města by totiž podle místostarosty byly nad finanční síly opočenské radnice. „Máme dohodu s Českou spořitelnou, že se pokusí najít vhodného investora, který by areál využil v souladu s představami města," řekl Slodičák. Areál leží v těsném sousedství hlavního opočenského náměstí a město už v minulosti uvažovalo o tom, že by mohl sloužit ke kulturním a duchovním účelům.