Za letošní rok policisté evidují už 1418 případů, zatímco v loňském roce jich bylo za srovnatelné období jen 557. „Zaznamenali jsme je u řidičů při jízdě při držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení, což je zákonem zakázáno,“ uvedla policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

„Nevěnování se řízení je jednou z nejčastějších a stále se opakujících příčin dopravních nehod, a to včetně těch tragických. Jen v roce 2018 se na území našeho kraje stalo 5074 dopravních nehod, které byly ve většině případů zapříčiněny nevěnováním se řízení,“ upozornila Vlčková. „Řidiči si bohužel velice často neuvědomují, že právě takové jednání může mít fatální následky nejen pro ně samotné, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ dodala.

Policisté používají k odhalení přestupků monokulární dalekohled, který dokáže chování řidiče osobních či nákladních vozidel zaznamenat až na vzdálenost 800 metrů. Předsunuté hlídky pak o zjištěných přestupcích informují kontrolní stanoviště, na nichž policisté šoféry bezpečně zastavují. Policisté také používají fotoaparáty či kamery.

Za držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení hrozí řidičům na místě finanční postih až do výše 1000 korun, ve správním řízení od 1500 do 2500 korun a na konto mu budou přičteny dva trestné body.