Stojí proti sobě kdysi největší kamarádi. Obžalovaný Jiří Škopán a bývalý voják Jiří Havel. Škopán je totiž viněn, že po jeho ráně pěstí zemřel v červenci na Semilsku Havlův bratr Filip.

„Nemyslím, že by facka do brady mohla způsobit takové zranění," řekl Škopán na začátku líčení u Krajského soudu v Hradci Králové, kde proces v úterý začal. Obžaloba jej však viní, že svého soka po hádce praštil do levého spánku pěstí.

„Úmyslně udeřil pěstí pravé ruky poškozeného do obličeje – do levé jařmové krajiny hlavy, čímž mu způsobil úrazový otok mozku při masivním krvácení do mozkových komor. V důsledku tohoto zranění poškozený následně zemřel," řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Škopánovi hrozí za ublížení na zdraví s následkem smrti až desetiletý trest. K tomu od něj poškozená rodina chce jako odškodné 2 miliony.

Mezi Škopánem a zemřelým vznikl spor na zahradě domu, kde Havlovi bydleli.

„Já vyprávěl Jirkovi, že chci do legie a on mi to rozmlouval," vykládal obžalovaný. „Filip na mě začal řvát, že bráchu do něčeho tahám, že mi rozbije držku a přeláme nohy," tvrdil. Jeho verzi však důrazně odmítl Jiří Havel, jeden ze svědků obžaloby.

„Brácha byl v pohodě, byl míň opilý než já. Škopán se chvástal, že půjde do legie, až mu brácha řekl, ať nemachruje. Postavil jsem se mezi ně, ale Škopán ho uhodil pravým hákem pěstí do spánku a brácha se sesunul v bezvědomí na zem," popsal Havel. „Ne, byl opravdu hodně opilý," ohradil se Škopán.

Po incidentu uložila rodina Filipa do postele, on zvracel, všichni si však mysleli, že je to dílo alkoholu. Ráno jej našli mrtvého.

Chystal odjezd do cizinecké legie. Byl to můj sen, přiznal bojovník
Hradec Králové - Tragický moment mu pokazil plány. Jiří Škopán, osmadvacetiletý mladík, jenž se narodil v Turnově, se totiž v červenci chystal na odjezd do Francie.
Tam se chtěl pokusit získat místo ve slavné soukromé armádě. „Cizinecká legie byl můj sen," řekl u soudu.
V červenci pracoval v mladoboleslavské Škodovce a těšil se na dovolenou. Právě volné dny chtěl využít k uskutečnění své touhy.
„Kdyby mě do legie nevzali, mohl jsem se vrátit do práce," ozřejmil.
Co všechno pro vstup do profesionální jednotky, jež byla založena už v roce 1831, Škopán dělal?
„V poslední době jsem chodil na kurzy francouzštiny, abych uměl aspoň základní slovíčka," přiznal.
Dříve se věnoval také bojovým uměním. Jako menší začal s judem, poté se vrhl na thajský box.
„Před dvěma lety jsem si zranil při zápase koleno, od té doby netrénuju," přesvědčoval u soudu.
Jeho slova však zpochybňovala zmocněnkyně poškozené rodiny, jež naznačila, že se obžalovaný věnoval thajskému boxu i v době, kdy zaútočil na Filipa Havla.
Škopán však její verzi odmítl a tvrdil, že v poslední době chodil pouze cvičit do posilovny, plavat a jezdit na koni. „Pro vstup do legie je nutná dobrá fyzická kondice. Všechno ostatní tam členy naučí," pronesl.
Teď se však zdá, že je jeho sen passé.