Přišli z práce domů a nepotřebovali klíče, aby se dostali dovnitř. Tuto zkušenost by si zcela jistě rád odpustil každý, kdo nalezl své obydlí vykradené. Přestože případů ve východních Čechách ubývá, stále trápí obyvatele i policisty.

„Stejně jako v předešlém roce i loni byla nejzávažnější trestnou činností v oblasti majetkové kriminality série krádeží vloupáním do rodinných domů," vysvětluje hradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

Pachatele vylovili z ledového Labe

Technika lumpů bývá „jako přes kopírák". Pachatel v noci po odvrtání otvoru v rámu okna nebo francouzských dveří vniká dovnitř a přisvojuje si peníze, šperky, elektroniku a další cennosti.

„V roce 2012 bylo v Královéhradeckém kraji zaznamenáno osmadvacet případů takto napadených rodinných domů," upřesnila mluvčí. Oproti předloňskému roku jich tedy padlo „za oběť" zlodějům o deset méně. Celkem zaznamenali  hradečtí policisté 1112 krádeží vloupáním. Jejich počet se v meziročním srovnání snížil o 228 případů.  Pátrání po pachatelích bylo ale loni většinou neúspěšné.

Až toto pondělí si hradečtí policisté z ledové vody Labe vylovili muže, který se kromě vykrádání vozidel zaparkovaných u fakultní nemocnice „zabýval" také vloupáním do rodinných domů.

„Policisté se dozvěděli, že čtyřiadvacetiletý mladík z Hronova má mít na svědomí patnáct vloupání do aut a šest vloupání do rodinných domků v Hradci Králové.  Jedná se o případy v době od září loňského roku do současné doby. Další čtyři vykradené domky přiznal na Náchodsku," uvedla mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Na území Pardubického kraje evidovali policisté loni celkem 1661 případů krádeží vloupáním do objektů. Téměř třicet procent z nich se jim posléze podařilo objasnit. Kuriózní je, že v roce 2011 zaznamenali na vlas stejný počet případů. Vyřešili jich však méně.

Touto trestnou činností byly loni zasaženy všechny kraje. V České republice došlo k 193 případům vykradení rodinného domu.

Závěry průzkumu mezi vězni

Ilustrační snímek- Zloději otevřou průměrně zabezpečený byt do pěti minut;
- Škody po vloupání do domů a bytů byly loni 473 milionů korun;
- Tři čtvrtiny zlodějů považují okno za nejsnadnější místo průniku;
- 69 procent lupičů vnímá bezpečnostní dveře jako největší překážku;
- 52 procent dotázaných uvedlo, že do rodinného domu je lepší přijít v noci;
- U paneláku je podle 74 procent respondentů vhodnější den;
- Přes čtyřicet procent zlodějů preferuje, když spí uvnitř lidé;
- Domácnosti vykrádají opakovaně;
- Nově kradou za účasti obyvatel.

Co pomůže?

- Bezpečnostní dveře;
- Bezpečnostní prosklení;
- Bezpečnostní folie na okna a balkonové dveře.

(zdroj: spol. Jablotron a NEXT)