Jeho hlavní zbraní byl strach obětí. Dvanáct let vězení hrozí jednadvacetiletému mladíkovi ze Starých Buků na Trutnovsku, kterého policie obvinila ze zneužívání, vydírání, výroby dětské pornografie a také několika znásilnění.

Šedesát trestných skutků spáchal mladík jménem Lukáš Bako podle policie na 47 dívkách, z nichž nejmladším bylo deset let. S dívkami se mladík seznamoval na internetu, přičemž používal falešnou identitu. Několik z nich i znásilnil.

„Byl obviněn ze sedmi trestných činů se sexuálním podtextem, mimo jiné i ze znásilnění a sexuálního nátlaku," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Vydíral a vyhrožoval

Holčičky vydíral a zneužíval od roku 2010, kdy mu bylo teprve 16 let. Teprve v prosinci roku 2013 však našla první z nich odvahu o tom promluvit. „Tehdy za trutnovskými policisty přišli rodiče 14leté dívky, která se stala obětí jednání tenkrát 19letého muže z Trutnovska. Hned poté si případ převzala krajská kriminálka.

V současné době je kompletní spisový materiál, čítající 3 250 listů, již předán s návrhem na podání obžaloby Krajskému státní zastupitelství v Hradci Králové, které vyšetřování dozoruje.

Jak vůbec své oběti získával? Poté, co si na Facebooku vytipoval podle fotografie náhodně vybranou nezletilou dívku, navázal s ní internetovou komunikaci a snažil se u ní vzbudit důvěru. Při tom používal i různou identitu a i různé způsoby vyhrožování a vydírání. Vystupoval buď pod smyšlenou identitou jako dívka nebo chlapec podobného věku, v několika případech používal i identitu vlastní. Po krátké nezávazné konverzaci dívku požádal o zaslání fotografie nebo videa jejích obnažených intimních částí těla.

Někdy požadoval, aby se před webkamerou svlékla a ukázala se mu nahá, a to včetně detailů intimních partií. Při komunikaci s jednou dívkou byl schopen používat a vzájemně kombinovat i všechny identity, pod kterými vystupoval. S dívkami ve věku od 10 do 18 let vedl zvrhlou sexuální komunikaci.

Některé dívky mu vyhověly, některé tento druh komunikace odmítly. V převážné většině případů ale následovalo vyhrožování, že pokud fotky či video nepošlou, jejich intimní fotografie zveřejní.

Diktoval si i polohy

Dokonce si i diktoval, v jakých polohách se mu mají dívky předvádět, fotografovat či natáčet a co u toho mají dělat. Pokud mu dívka zpočátku vyhověla, ale pak odmítla poslat další, začal jí vyhrožovat, že už zaslané fotky zveřejní na Facebooku a rozešle je rodičům, do školy, kamarádům i známým. Pokud dívka hned zpočátku odmítla fotku poslat, manipulativním způsobem ji přesvědčoval, že její nahou fotografii už stejně má a může ji zveřejnit. Několikrát dokonce vyhrožoval, že pokud mu dívka nevyhoví, upraví pomocí fotomontáže její fotky  tak, že obličej bude její a nahé tělo k němu přidá. Tím většinu dívek donutil k tomu, aby jeho požadavkům vyhověly. Některé se mu kvůli jejich strachu z prozrazení podařilo i na domluvených schůzkách znásilnit.

Obětí může být víc
Lukáše Baka policie poprvé vyslechla před rokem, od té doby je ve vazbě. Vyšetřovací spis má nyní státní zástupkyně. Mladé dívky podle policie obviněný zneužíval několik let, až do roku 2013 se žádná z obětí neodvážila násilí ohlásit.
Případ ještě není uzavřen a není vyloučeno, že obětí mladíka bude mnohem víc než 47.
„Policie o případu informovala až rok po zadržení pachatele z důvodu, aby ochránila nezletilé oběti, zároveň jsme čekali na výslech všech poškozených a svědků,. předčasnou medializací by totiž výpovědi byly znevěrohodněné. Rozhodně jsme nepostupovali způsobem, že bychom v průběhu vyšetřování rozhlásili do světa, že hledáme oběti této trestní kauzy," podotkla Ježková.
A dodala, že nynější informování o případu má mít především preventivní charakter pro rodiče a jejich děti, které vysedávají za internetem.
Kdo vlastně byl mladík, který učinil ze života peklo desítkám nezletilých dívek? Podle svého facebookového profilu byl členem několika skupin zabývajících se airsoftem, tedy her napodobujících střelné zbraně, a miloval rychlou jízdu v autech.