Odsouzen byl pak v únoru následujícího roku, proto je jeho případ zařazen do seriálu největších kauz, jež v roce 2015 řešil Krajský soud v Hradci Králové.
Šestadvacetiletý Kónya dostal třicetiletý trest, který poté v červnu potvrdil také Vrchní soud v Praze. Ve vězení přitom už sedí za vraždu otčíma, za niž byl odsouzen na dvacet roků. Celkem mu tak zbývá ještě pětačtyřicet let.

Na svobodu se však už nikdy nedostane, přestože by teoreticky mohl opustit vězení 
v jedenasedmdesáti letech. Soud totiž nařídil, aby po ukončení nastoupil do takzvané detence, protože u něj není možná náprava.

Podle jeho obhájce je však uložena v rozporu se zákonem, Kónya totiž není duševně nemocný.

Svoboda: Za osm let osmdesát dnů

Je ukázkový recidivista, člověk, který to zná ve vězení mnohem lépe než na svobodě. Patrik Kónya byl od svých osmnácti let „venku" pouze osmdesát dnů. 
A od roku 2009 už zná jen prostředí valdického žaláře či vazební věznice v Hradci Králové. Tehdy byl totiž odsouzen za vraždu otčíma a letos dostal třicetiletý trest za napadení spoluvězně. „Je nenapravitelný," shodli se v posudcích znalci. 

„Ale s třicetiletým trestem byl srozuměn předem," vysvětlil advokát Jiří Šlenc, proč se jeho klient po rozsudku neodvolal. „Vadí mu detence, protože jeho takový životní cíl v uvozovkách je, že nechce umřít ve věznici, ale mezi lidmi," doplnil Šlenc.

Detenci však stejně jako rozsudek potvrdil soud vyšší instance.

Odsouzený Kónya vysvětloval útok psychickým stavem. Trpěl depresemi a nějakou dobu neužíval léky. „Po napadení se mi ulevilo," přiznal. „Ale neplánoval jsem to. Myslel jsem si, že kladivem rozbiju toaletu nebo umyvadlo." Na samotný atak si prý ani nevzpomíná. „Mám výpadek paměti," tvrdil.
Jenže napadený přišel o levé oko, navíc je stále prakticky nehybný a odkázaný na pomoc. Během léčení byl jeho trest přerušen.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová proto navrhovala pro Kónyu doživotní trest.

„Nebezpečnost odsouzeného je taková, že bylo třeba uložit výjimečný trest. Pro doživotí však nebyly splněny podmínky," prohlásil soudce Miroslav Mjartan.

„I u pokusu vraždy ho lze uložit, proto jsem doživotí navrhovala. Zaprvé už byl za zvláště závažný zločin vraždy odsouzen, za druhé jsou splněny všechny podmínky pro uložení doživotního trestu," reagovala státní zástupkyně Faltusová.

Díky nařízení o detenci jde však jen o právnickou hru. Kónya se už nikdy na svobodu nedostane. ⋌