Státní zástupkyně četla už hodinu. A soudce Petr Mráka nařídil desetiminutovou pauzu, přestože ještě nebyla u konce.

Tak dlouhá je obžaloba, jež viní autodopravce Pavla Kotrbáčka, že spáchal „zvlášť závažný zločin pojistného podvodu."

Devatenáct podvodů

Osmačtyřicetiletý autodopravce z Hořic měl minimálně v devatenácti případech fingovat dopravní nehody a škodu na autech, jež používal 
v podnikání. Začít s tím měl 
už v roce 2005.

„Vinu odmítá," pronesla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Kotrbáček seděl včera, 
v první den hlavního líčení u královéhradeckého krajského soudu, za stolem se svým advokátem a také vedle likvidátora Jaromíra Hlaváčka. Právě při vyšetřování Hlaváčkova případu (ten je rovněž obviněn z pojistného podvodu) přišli policisté na Kotrbáčkovy činy.

„Neoprávněně nárokoval vyplacení finančních částek jako pojistných plnění, které po jejich vyplacení bezprostředně v hotovosti vybral a užil pro svoji potřebu, ač mu bylo známo, že k uvedeným fiktivním pojistným událostem – nehodám nedošlo a že nedošlo ani ke smyšlenému nahlášenému rozsahu poškození vozidel," píše se velmi rozsáhlé obžalobě.

I když obžalovaný vinu odmítá, mluví proti němu svědectví nashromážděná policisty v přípravném řízení před samotným procesem.

Podle nich měla jeho firma finanční potíže, řidičům velmi často dlužil výplaty.

„O žádných nehodách jsme neslyšeli," vypověděli před vyšetřovateli zaměstnanci hořického podnikatele.

Ten přitom nahlásil mnoho karambolů – a to nejen v Česku. Jeho auta měla bourat také v Německu či ve Francii.

Pro Kotrbáčkovu nevinu nepromluvila ani jeho bývalá učetní a fakturantka. Rovněž ona se rozpovídala o finačních karambolech firmy.

Hlavní líčení pokračuje dnes, u krajského soudu je naplánováno do středy.

Na dopravce navedl policisty případ likvidátor
Jeho případ navedl vyšetřovatele na ještě větší podvod. Na stopu autodporavce Pavla Kotrbáčka se policisté dostali, když pátrali po skutcích, jež měl páchat likvidátor pojišťovny Jaromír Hlaváček.
Právě z toho důvodů stojí oba muži společně před 
soudem v Hradci Králové – společně totiž podle všeho žádnou neplechu napáchali.
Z čeho je však obžalován likvidátor Hlaváček?
Osmapadesátiletý muž měl zanášet do systému svého zaměstnavatele fiktivní pojistné události, jež se měly stát lidem u společnosti pojištěným.
„Tímto lstivým jednáním, za zneužití dat klientů pojistitele, existence uzavřených pojistných smluv, vylákal neoprávněné vyplacení finančních částek jako pojistných plnění, ač mu bylo známo, že došlo v důsledku jeho jednání k obejití kontrolního mechanismu pojistitele a k neoprávněnému vyplacení pojistných plnění jako náhrady škod," píše se v obžalobě.
Hlaváček měl nechat peníze posílat na účty svých známých a podle obžaloby způsobil škodu 1 317 137 korun.
V přípravném řízení, tedy při výsleších u policie, Hlaváček svou vinu uznal a přiznal se k podvodům. „Teď už se k tomu nechce vyjadřovat," řekla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.