Z tohoto důvodu si řidič vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání za což mu hrozí až dva roky vězení.

Opilci za volant nepatří
V sobotu 3. září krátce před třetí hodinou ranní kontrolovali hořičtí policisté v Riegrově ulici osobní vozidlo Hyundai Lantra, které řídil dvaačtyřicetiletý cizinec. Policisté zjistili, že nemá za volantem co dělat. Byl totiž opilý, což potvrdila provedená dechová zkouška, která u něj prokázala 1,60 promile alkoholu a navíc má Okresním soudem v Kladně vysloven do roku 2017 zákaz řízení všech motorových vozidel. Z tohoto důvodu si muž vyslechl ve zkráceném přípravném řízení podezření z přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí až dva roky vězení.

Víkendové zpravodajství
Uplynulý víkend byl na Jičínsku z pohledu policistů relativně klidný.

V pátek 2. září krátce po jedné hodině ranní zamířili hořičtí policisté do kempu v obci Dachova, kde měla parta opilých mužů rušit noční klid. Hlídka věc na místě vyřídila domluvou.

V podvečerních hodinách měl jednašedesátiletý muž ze Sobotky napadnout svoji partnerku. Po příchodu z práce jí měl nejdříve hrubě urážet a poté i několikrát udeřit rukou do hlavy a paží. Žena se navíc policistům svěřila, že to nebylo poprvé, ale že ji už několikrát takto napadl. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Po poledni se obrátil na policii muž z Blat s tím, že na křižovatce stojí osobní vozidlo Peugeot, kvůli kterému nemohou ostatní projet. Prý zde takto stojí často. Hlídka oznámení prověřila a přitom zjistila, že vozidlo v žádném případě provozu nepřekáží.

Další vozidlo, v tomto případě černé BMW, mělo bránit ve výjezdu ostatním vozidlům v Jičíně na autobusovém nádraží. Policisté následně zkontaktovali majitele vozu, který se omluvil a ihned přeparkoval. Hlídka věc na místě vyřídila domluvou.

V podvečerních hodinách zamířili kopidlenští policisté do Vysokého Veselí, kde měl neznámý muž obtěžovat dvě „náctileté" slečny. Hlídka na místě zjistila, že k incidentu došlo na náměstí, kde obě dívky seděly na lavičce. Prý u nich zastavilo nezjištěné vozidlo, ze kterého je měl oslovit muž s knírem, který se jim zdál být vulgární a tak vše raději oznámily na linku 158. Muž prý následně odjel směrem na Veselskou Lhotu. Policisté se sice vydali jeho směrem, ale podezřené vozidlo nezaznamenali.

Před devatenáctou hodinou oznámil na linku 158 cizinec, že mu někdo v Chomuticích něco ukradl. Na místo okamžitě vyjeli hořičtí policisté, kteří zjistili, že ke krádeži mělo dojít v prodejně cizího státního příslušníka, kde mělo asi desetileté dítě odcizit bonbóny. Událost dával muž, který hovořil „lámanou" češtinou, policii pouze na vědomí.

Ve večerních hodinách měl jet v Jičíně v Bolzanově ulici v protisměru muž na invalidním vozíku. Hlídka oznámení prověřila, ale nikde muže nenašla.

V sobotu 3. září krátce po druhé hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v Podůlší osobní vozidlo Škoda Octavia, které řídil čtyřiadvacetiletý mladík. Nutno zdůraznit, že z policistů neměl žádnou radost. A nebylo se co divit. Neměl řidičský průkaz a navíc byl zfetovaný, což potvrdil test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na amfetamin. Řidiči za jízdu pod vlivem drog hrozí ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

Před osmou hodinou ranní zavítala do jednoho ze supermarketů v Jičíně v Husově ulici nepoctivá zákaznice, která zde odcizila drogistické zboží v hodnotě 1.386 korun. S lupem se ale daleko nedostala. Za pokladní zónou ji zadrželi pracovníci bezpečnostní služby, kteří vše oznámili na linku 158. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o sedmadvacetiletou ženu, která nejenže musela zboží vrátit, ale navíc dostala v blokovém řízení pokutu ve výši dva tisíce korun.

V noci řádil v Hořicích neznámý zloděj, který v Riegrově ulici odcizil na chodníku železný poklop kanálové vpusti. Na místo vyjeli městští strážníci, kteří zjistili, že chybí naštěstí jen jeden poklop. Nebezpečné místo následně označili, aby nedošlo k úrazu chodců.

V dopoledních hodinách se dostavil na policii v Nové Pace muž, který neuspěl s reklamací hodinek. Policistům popsal, že v prodejně na náměstí reklamoval hodinky s tím, že měly být vodotěsné a přitom se mu při koupání zamlžily. Prodavačka mu ale nechtěla reklamaci uznat. Prý si měl ještě před koupáním přečíst návod, který je na druhé straně záručního listu, a kde je uvedeno, že jsou hodinky vodotěsné pouze proti dešti a vlhkosti. On s takovou odpovědí nesouhlasil a trval na reklamaci hodinek nebo na jejich vrácení. Ani žena nechtěla ustoupit a navíc ho měla nařknout, že neumí číst. K tomu všemu měl na něj po celou dobu štěkat její pes. Prodavačka ovšem veškeré nařčení odmítla. Pes prý na zákazníka štěkal, protože byl hlučný a prudce gestikuloval. Případ šetří novopačtí policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Před jedenáctou hodinou zapomněl jeden ze zákazníků na benzínové čerpací stanici v Robousích kabelu, ve které se nacházela peněženka s osobními doklady. Naštěstí ji našla obsluhující pracovnice a ne zloděj. A tak se zapomenutá kabela vrátila zpět k majiteli.

V noci řádil v Chomuticích neznámý vandal, který na volně přístupném pozemku poškodil dvě nepojízdná vozidla, u kterých rozbil čelní skla. Z neznámého vandala se nakonec vyklubali příbuzní, kteří tímto způsobem řešili majetkové vztahy. Případ šetří hořičtí policisté jako přestupky proti majetku a občanskému soužití.

Hustý kouř a nesnesitelný zápach měl v odpoledních hodinách obtěžovat obyvatele v Bělé u Pecky. Hlídka na místě zjistila, že cizinci, kteří jsou ubytovaní v jednom z domů, pálí na dvoře větve a přitom mají puštěnou hudbu. Policisté jim domluvili s tím, aby oheň zmírnili a hudbu ztišili, což také udělali.

Krátce před osmnáctou hodinou měl na poli u Popovic jezdit opilý muž osobním vozidlem, ve kterém měl mít navíc malé dítě. Policisté následně muže zastihli na místním hřišti, kde jim sdělil, že vozidlo neřídil on, ale jeho bratr. Dítě, které měl s sebou, si převzala jeho matka. Vzhledem k tomu, že policisté nezjistili žádné protiprávní jednání, více se věcí nezabývali.

Nepříjemný budíček měli v neděli 4. září krátce po druhé hodině ranní obyvatelé domu v Jičíně v ulici Pod lipami, kde se z jednoho z bytů valil hustý dým. Na místo okamžitě vyjeli policisté a hasiči, kteří zjistili, že v bytě bydlí pětačtyřicetiletý muž, kterého se snažili probudit. Po několikaminutovém bouchání otevřel s tím, že tvrdě usnul a nic neslyšel. Policistům dále sdělil, že si po příchodu z restaurace ohříval jídlo a přitom asi usnul. V tomto případě vše dobře dopadlo, protože si večeři „pouze" připálil. A tak poté co ji vyhodil a byt vyvětral, mohli jít všichni v klidu spát.

Jičínští policisté pátrají po neznámém pachateli, který se v ulici Na Jihu vloupal do sklepní kóje, ze které odcizil horské kolo Sccot Cyklo Contesa šedo-růžové barvy. Majitelka vyčíslila škodu na 13 tisíc korun. Pachateli za přečiny krádeže a porušování domovní svobody, hrozí až dva roky vězení.

V dopoledních hodinách se obrátil na policii dvaatřicetiletý muž z Jičína s tím, že ho partnerka nechce pustit domů. Na místo vyjeli městští strážníci, kteří se nestačili divit. Muž byl totiž doma a jeho partnerka strážníkům sdělila, že se udobřili, a že už nic řešit nechtějí.

Před desátou hodinou dopolední oznámila na policii obsluha prodejny v Nové Pace v ulici K Hájku, že zde neznámý mladík v šedé mikině s kapucí odcizil dvě lahve vína. O několik minut později se mladík vrátil a víno uhradil. Proč nejdříve odešel bez zaplacení, policisté nezjistili.

V odpoledních hodinách kontrolovala policejní hlídka v Ostroměři v Nádražní ulici opilého řidiče. Jednalo se o pětadvacetiletého mladíka, kterého s téměř 0,7 promile alkoholu odhalili za volantem osobního vozidla Seat Ibiza. Za jízdu v opilosti hrozí mladíkovi ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

Ve večerních hodinách vyjeli hořičtí policisté do Bílska, kde měl opilý muž slovně urážet rodinu svého bratra. Po příjezdu policistů již byl na místě klid a nikdo z rodiny nechtěl věc řešit.

mjr. Hana Klečalová