Krajští kriminalisté společně se svými kolegy z jičínské kriminální služby objasnili sérii trestné činnosti šestapadesátiletého muže, kterého viní z toho, že se od poloviny ledna až do konce března letošního roku (2020) napříč celou republikou dopouštěl podvodů na seniorech, při kterých využíval jejich vysokého věku a zneužíval obavy o jejich blízké. S činností nepřestal ani za nouzového stavu.

Scénář muž často měnil s ohledem na okolnosti a osoby, na které cílil. Vydával se za pracovníka plynáren s nabídkou výměny topného kotle. Častěji pak klamal pod záminkou toho, že doručuje topný kotel, kola na motorové vozidlo, čerpadlo s motorem, nebo potřebuje finanční hotovost pro příbuzného poškozených. Na ně se ostatně před důchodci odkazoval vždy, aby tak podpořil důvěryhodnost svého jednání. 

Nehoda. Ilustrační foto.
U Sukorad havaroval motorkář

Samozřejmě, že poté, co mu senioři předali finanční hotovost, zmizel a žádné zboží nikdy nedodal. Ve většině případů se jednalo o částky v řádu tisíců i desítek tisíců korun. V průběhu vyšetřování se ukázalo, že muž je recidivistou, který byl již v minulosti 13 let za mřížemi za 125 prokázaných skutků majetkové a násilné trestné činnosti. Policisté jej vzhledem k okolnostem důvodně podezírají, že svými podvody okradl mnohem více lidí.

Kriminalisté zahájili mužovo trestní stíhání pro zločin podvodu a přečin porušování domovní svobody. A protože z dosud dokumentovaných 19 skutků byly 4 spáchány v době nouzového stavu, policisté při stanovení právní kvalifikace postupují podle přísnější trestní sazby. Obviněnému tak v této souvislosti hrozí 2 až 8 let opětovného pobytu za mřížemi. Zároveň vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět na jeho vzetí do vazby.

Ilustrační foto.
Honda skončila na střeše, řidič nadýchal

Policie radí: "Všem občanům, obzvláště těm dříve narozeným, doporučujeme velkou obezřetnost a opatrnost. Podvodníci neustávají ve svých rejdech ani v této náročné době. Využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Proto nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho nepouštějte do domu. Pokud se už stanete obětí, nebojte se, nestyďte se a oznamte to Policii České republiky, v dnešní době samozřejmě nejlépe telefonicky, na linku 158. Všem oznámením se budeme věnovat!"