Měl by stát před soudem, ale proces s ním byl odročen na neurčitý termín. Jan Jiskra z Jičína se léčí, má psychiatrické problémy, kvůli kterým si ani nepřevzal obžalobu.

Třiačtyřicetiletý muž by se měl zpovídat u hradeckého krajského soudu z podvodu. Celková škoda, již měl způsobit, je 9,7 milionu korun. Proto mu hrozí až desetiletý trest.

Jméno Jiskra rozhodně není populární. Objevuje se například na webu podvodnici.net, kde si na realitního makléře stěžují poškození. „Taktéž jsme byli podvedeni a přišli bezmála o dva miliony. Tu stejnou nemovitost kupujeme podruhé, abychom měli střechu nad hlavou. Máme z toho podlomené zdraví a jsme znechuceni, jaký hyenismus se zde v republice podporuje."

„Přidávám se ke komentářům k této prašivé nesolventní realitce, protože moji známí patří mezi postižené Triáda reality a jejím jednatelem Janem Jiskrou. Ti, co jsou se situací seznámení, si myslí, že prostě už ty miliony nemá, že je klientům utratil," doplnil další z komentujících.

Obžaloba s těmito hlasy vlastně souzní, protože viní Jiskru z podvodu. Makléř měl od lidí přebírat peníze na nemovitosti. Jenže ty pak nepředal prodávajícímu, nýbrž si je ponechal.

„Používal je na zaplacení dluhů, co měl u banky. Používal je také k jiným platbám," stojí v obžalobě. „Byl si přitom dobře vědom, že peníze budou použity na zaplacení jeho dluhů."

Jiskra měl u Československé obchodní banky účet, na němž měl zřízenu možnost kontokorentního čerpání až do dvou milionů. To využíval a poté na splacení závazku peněžnímu ústavu použil peníze od svých klientů.

Vedle toho je obžalován i z menších prohřešků. Jde o to, že nezaplatil 200 tisíc 
v případě obchodu s jednou nemovitostí v Úlibicích. A k tomu leasingové společnosti dalších 358 tisíc.