Podvyživený a utrápený švýcarský ovčák z Turnova se dostal o víkendu do Záchranného chovu odložených psů v Hněvicích. Po dvoudenním zápasu se smrtí z podvýživy svůj boj prohrál.

Opatrovnice zuboženého psa se rozhodly domáhat trestu. Majitelka teď čelí trestnímu oznámení.

„Je to otřesný případ lidské krutosti. Na pejska nás upozornila slečna z Turnova, která jej našla vysíleného a téměř bez známek života u branky vedle rodinného domu. Po poradě nám jej neprodleně přivezla. Starali jsme se o něj od sobotních brzkých ranních hodin. Byl silně podvyživený. Místo asi 40 kilogramů, které by měl při své velikosti mít, vážil jen 12 kg. To je strašné," sdělila opatrovnice čtyřletého psa Martina Marešová.

O záchranu bojovali nepřetržitě

Překrásnému bílému ovčáckému psu začali říkat Korálek. O jeho záchranu se snažili nepřetržitě. Psu však již pomoci nebylo.

„Jeho stav se prudce zhoršoval. V neděli ráno Korálek začal kolabovat, přestal přijímat vodu. Okamžitě jsme kontaktovali pohotovost na Veterinární klinice veterináře Vlastimila Mrňáka v Mělníku. Nedařilo se mu ani zavést kanylu, žíly okamžitě po vpichu kolabovaly. Až pátý pokus byl úspěšný. Dostal infuzi, vitamíny, antibiotika a glukózu, jeho teplota byla 37,2. Bohužel přes veškerou snahu veterinářů i naší Korálkovi večer teplota klesla na 35 stupňů a Korálek svůj boj prohrál, " uvedla opatrovnice.

Psa v Turnově týrali. Záchranu nezvládl„Pejsek se k nám dostal ve velmi špatném stavu. Trpěl velkou podvýživou. Ačkoliv jsme se o to skutečně snažili, nebylo možné jej zachránit. Další pokusy by mu působily jen další utrpení. Museli jsme jej uspat," potvrdil mělnický veterinář Vlastimil Mrňák.

Příběh mladého psa je o to smutnější, že se nejednalo o zvíře, které by hladem trpět muselo.

„Podle našich informací Korálek nepocházel vůbec ze špatných podmínek. Do své „rodiny" se dostal jako dárek k narozeninám majitelčina syna. Toho však po nějaké době přestal pes bavit. Rodina proto nechtěného psa zavřela do místnosti bez oken, kde měl sotva vodu. Žil mezi výkaly a bez lidského kontaktu. Pak jej vyhodili na zahradu do kotce. Co vím, měl ještě v úterý stát na vlastních nohou. V pátek jej našli vysíleného na zahradě rodinného domu," popsala opatrovnice.

Případ utýraného Korálka vzbudil vlnu emocí. Žena, která jej nalezla na pokraji sil a dopravila do Záchranné stanice v Hněvicích, se rozhodla na majitelku podat trestní oznámení.

Policisté si vyžádali exhumaci psa

Po smrti Korálka pohřbili v Turnově. Hned v pondělí však museli přistoupit k jeho exhumaci a znovu ho převézt, tentokrát do Prahy, aby pitevním rozborem potvrdili důvod smrti podvýživou a vyloučili jiné zavinění. „Všichni jsme do poslední chvíle věřili, že to Korálek přežije. Je to smutné. Nechceme to tak nechat," uzavřela opatrovnice Martina.

Psa v Turnově týrali. Záchranu nezvládl