Malé manévry v pondělí zažil královéhradecký Krajský soud. Čtveřici obžalovaných doprovázela do jednací síně početná eskorta s těžkooděnci a na pořádek dohlížela justiční stráž, což svědčilo o tom, že muži v poutech jsou považováni za velmi nebezpečné.

Případ se měl projednávat u pardubické pobočky Krajského soudu, kde však není tak velká jednací síň, proto se senát i obžalovaní přesunuli do budovy v Hradci Králové.

Čtveřice se od obžaloby distancuje. „Od začátku říkám, že s tím nemám nic společného,“ prohlásil už v úvodu jednání 46letý Slovák Marek Majkut. Činy, z nichž se zodpovídají, jsou však tak závažné, že jim za ně hrozí až 16 let vězení.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové v červnu roku 2015 vylákali Majkut, Juraj Chabada (52) a Ukrajinec Mykola Zaduba (44) podnikatele Karla Strümpfa (62) z Vysokého Mýta do restaurace na Chrudimsku. Strümpf se shodou okolností několik let zodpovídal u soudu, že fingoval vlastní únos, aby získal peníze, a obviňoval z něj podnikatelku, s níž měl spory. Obžalovaní ho do restaurace nalákali pod záminkou, že mu předají nahrávku týkající se jeho únosu. Místo nahrávky však dostal muž několik ran do hlavy a pouta. Únosci ho pak převezli do domku na Chrudimsku, kde byl svlečen, připoután k židli a muži do něj násilím nalili vodku. „Marek Majkut vzal sika kleště, poškozenému kleštěmi mačkal prsty na rukou a požadoval po něm informace, kde má uschovány další finanční prostředky,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Pak muže zanechali v domě, ale když se vrátili, zjistili, že je mrtev. Tělo proto dali do pytlů a zahrabali v lese u obce Týnišťko. Sto tisíc, které měl u sebe, si podle obžaloby rozdělili Majkut a Chabada.

Druhou obětí se o rok později stal 36letý slovenský podnikatel, kterého na objednávku Jaroslava Holovky (36) zavlekli z východního Slovenska do motorestu na Rychnovsku, a žádali po něm milion korun. Hrozili mu, že ho budou „řezat nožem, sypat mu do ran sůl, polévat vařící vodou, trhat nehty a lámat prsty a potom ho zabijí“.

Muž vyvázl zraněný, ale živý. Únosci dostali jen 75 tisíc korun, které ho přinutili vybrat z bankomatu.

Hlavní líčení v úterý pokračuje.