Tímto jednoduchým způsobem se snažila dvojice mužů zlákat k fingované svatbě dívky a ženy z východních Čech. Teď však spadla klec. Cizinecká policie oba zadržela a hrozí jim až tříleté vězení.

„Organizátoři těchto účelových sňatků si vytipovali osoby ze sociálně slabších vrstev. Finanční odměna 1200 eur je pro takové lidi velmi lákavá,“ uvedla mluvčí cizinecké policie v Hradci Králové Iva Kormošová. Dvojice podvodníků šikovně provdala nejméně sedm žen, které tak dopomohly k trvalému pobytu v České republice svým rychle „získaným“ manželům.

Celá finta byla jednoduchá. Jakmile se nechala budoucí nevěsta vidinou snadno nabytých peněz přesvědčit ke sňatku, svatební „agenti“ zařídili odlet na Kypr, kde je azylové zařízení, z něhož ženiši pocházeli nebo přímo do Nigérie. Zaplatili veškeré výdaje spojené se svatbou i pobytem a domů letěla dívka jako vdaná paní.

Její novomanžel se za ní vydal vzápětí, jen co si na české ambasádě jako rodinný příslušník občana EU požádal o turistické vízum. Jakmile vkročil na české území, stačilo mu jen si nechat přeložit oddací list do češtiny, a s ním už v poklidu zažádat o povolení k přechodnému pobytu. Za dva roky si požádal o trvalý pobyt.

„Z České republiky většinou odlétají najednou dvě nevěsty, aby si mohly navzájem svědčit. Přiletí do ciziny, kde na ně čekají ženiši. Obřad je již předem domluven a zařízen,“ poznamenala Kormošová.Přestože ženám tito zprostředkovatelé slibují nemalé peníze, často je ani nedostanou a jim samotným hrozí trestní stíhání. Zato sňatkovým „agentům“ jde za jednu svatbu do kapsy kolem čtyř tisíc eur.
Do podobné situace se mohla dostat i Andrea z Orlickoústecka. Před sedmi lety jí byl nabídnut dobrý obchod, když si vezme Ukrajince. „Tehdy jsem měla dostat 50 tisíc korun, což byly hodně velké peníze. Ale měla jsem strach, tak jsem do toho nešla,“ říká dnes již šťastně vdaná žena.

Zato dva starší muži z Pardubického kraje už tak rozvážní nebyli. Oba si údajně za stejný obnos vzali Ukrajinky. „Je to už několik let zpátky. Byli to takoví opilci, kteří nikdy neměli ženskou. Proto všechny udivilo, když se oženili. Tehdy je vyšetřovala policie, protože jejich údajné manželky s nimi nebydlely. Ale jak to dopadlo nevím,“ vzpomíná žena, která žila ve stejné obci.

Policisté kromě odhalených sedmi případů dvou podvodníků mají podezření na uzavření fiktivních sňatků v dalších patnácti případech. „Například v jedné malé východočeské vesničce je za cizince provdaná žena, její dvě dcery i její sestra. Všechny mají za manžela občany Nigérie,“ uvedla mluvčí Kormošová. V loňském roce byly odhaleny v regionu čtyři fiktivní sňatky.

Dříve odhalené případy v regionu

V loňském roce se policistům královéhradecké cizinecké policie podařilo po téměř šesti letech prokázat účelovost sňatku cizinky s Čechem. Třicetiletý muž žijící v Trutnově si v roce 2003 vzal asi 47letou Číňanku, za což dostal 100 tisíc korun. Dalších 50 tisíc korun dostal poté, co si dobrovolně osvojil jako otec dvě děti příbuzných své manželky, které nikdy neviděl. Za účelem sloučení rodiny tehdy přicestovalo do České republiky dalších šest Číňanů. Muž se ke všem skutkům doznal.

Vloni východočeská cizinecká policie prokázala fingovaný sňatek také v Pardubicích. Státní příslušník Demokratické republiky Kongo tam uzavřel účelový sňatek s Češkou s cílem získat v ČR oprávnění k pobytu. Během správního řízení vyšlo najevo, že si tato Češka již v minulosti nechala zapsat do rodného listu svého dítěte za úplatu Číňana.

V hledáčku cizinecké policie se před rokem ocitla také skupina devíti Tunisanů, kteří měli za manželky Češky. Tehdy východočeští policisté přišli na to, že ve třech případech muži ihned jakmile byl jejich pobyt v České republice legalizován, sbalili si své věci a odcestovali do Francie. Česká republika a jejich rádoby manželky se pro ně staly jen přestupní stanicí.


ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU