Otec jednoho ze surovců sám kontaktoval policii. Udělal to ve chvíli, kdy v médiích viděl fotku 
z kamery na pardubickém nádraží. I s její pomocí totiž vyšetřovatelé hledali tvůrce brutální vraždy, která se stala na začátku srpna u místního letního kina.

„Je to pravda, ale policisté už měli ve chvíli, kdy zavolal, pachatele ztotožněny," pronesl státní zástupce Milan Šimek pár chvil poté, kdy byli dva mladiství potrestáni.

Krajský soud v Hradci Králové je ve čtvrtek po poledni poslal do vězení na sedm a půl roku. Maximálně mohli dostat deset let.

Otcův vzkaz policii však nebyl jedinou rolí, již v případu sehráli rodiče obou chlapců. Ve svém odůvodnění verdiktu se do nich proto pustil soudce Zdeněk Šulc.

„Jsou to ještě kluci. Nemají stabilní rodinné zázemí. Ano, neomlouvá je to, ale vytváří to podhoubí, aby se dostali sem," pronesl předseda senátu. „Aby udělali takhle tragickou věc," dodal.

Soudce mluvil velice naléhavě, oba už v tu chvíli odsouzení ho sledovali, i když předtím měli prakticky celou dobu skloněné hlavy. V síni seděl také otec jednoho z nich. Při odchodu pak slušně odmítl žádost o komentář.

Ale zpět k pachatelům. Oba vyrůstali u prarodičů, zasáhl je totiž rozchod jejich rodičů. „Nechci tady říkat, že se rodiče nemohou rozejít, ale nesmí to zasáhnout děti. Děti si nesmí připadat jako kus nábytku," apeloval soudce.

Tyto potíže se nakonec staly jedním z faktů, proč za neuvěřitelně brutální vraždu nedostali nezletilí maximální trest.  Ten se mohl pohybovat v rozmezí od pěti do deseti let a oni skončili přesně v polovině.

Dalšími argumenty bylo také jejich přiznání a lítost, kterou projevily. „Jde o to, nakolik byla kvůli výši trestu," glosoval státní zástupce Šimek. „Kluci si uvědomují, že nějaký trest následovat musí," vypozoroval při výpovědích soudce Šulc. „Ponesou si to do konce života."

Sami chlapci tvrdili při procesu, že ve vězení chtějí dostudovat, poté pracovat a založit si rodinu. Soud jim také určil, že musí absolvovat nejrůznější podpůrné programy – vzdělávací, výchovné i psychologické.

Posledním plusem pro pachatele bylo to, že ještě nikdy nebyli trestaní. „Byť u jednoho už nějaké problémy nastaly," upozornil soudce.

Prohráli bitku, pak se mstili. To byl první pardubický případ

Pardubice - I šéf krajské kriminálky řekl, že si po vraždě v Tyršových sadech v roce 2010 říkal, že už nic podobného nezažije.

Jenže přišel brutální útok na bezdomovce Rudolfa letos na začátku srpna.

Ale vraťme se do roku 2010. Skupina mladíků se druhý květnový týden rozhodla, že někoho zbije. Narazili však na čtveřici mužů, od kterých dostali nařezáno. Možná to je rozzuřilo natolik, že ve chvíli, kdy v Tyršových sadech spatřili dva bezdomovce, jim nedali šanci. Jeden z nich, J. J., následkům utrpěných zranění podlehl.

„S takovou mírou brutality se u lidí v tak mladém věku nesetkáváme často," řekl šéf kriminálky Milan Šimek.

Šestice mladíků byla odsouzena: Dva dostali deset, tři po osmi a nejmladší pět let vězení. „Věděli jsme, že se rádi perou. To, co se ale stalo, nás šokovalo. Je to hnus," řekl kamarád odsouzených při rekonstrukci.