Tři zásadní svědci, k tomu pachové stopy, výpis facebookové komunikace. To jsou zásadní důkazy, které stojí za odsouzením Lukáše Nečesaného ke třinácti letům vězení za pokus
o vraždu.

Obžaloba a soud si stojí za svým, obhajoba - a celá rodina Nečesaných - velmi vehementně protestuje.

„Státní zástupkyně vybírá důkazy selektivně. Jen ty, které jsou pro vinu mého klienta," řekl advokát Oldřich Chudoba.

„Doplnili jsme důkazy, jak řekl Nejvyšší soud," oponoval soudce Jiří Vacek. Proces se totiž vrátil k hradeckému krajskému soudu poté, co Nejvyšší soud před rokem zrušil dřívější rozsudek po stížnosti ministryně spravedlnosti.

Hlavním důkazem se nyní stalo tvrzení kadeřnice, že ji napadl právě Nečesaný junior. Okolo tohoto faktu je několik mýtů. Jeden říká, že při první rekognici (v roce 2013) na Nečesaného neukázala. To však není pravda. Mladíka nejprve  identifikovala, ale po chvíli už to odmítla. „Vliv na ni měly léky, které ji držely
v umělém spánku. Podruhé byla podrážděná a netrpělivá," vysvětlil jeden ze znalců změnu v chování.

Tvrzení kadeřnice je zásadní

Kadeřnice později řekla, že poznala Nečesaného i v minulém roce, kdy byl propuštěn po zrušení původního rozsudku. To obhajoba zpochybňovala, protože paní po útoku trpěla amnézií, tedy ztrátou paměti.

Nečesaní odmítali, že by si najednou rozpomněla. „Má narušenou část paměti," podpořil jejich verzi jeden ze znalců. Jenže pak dodal: „Mohla si vzpomenout, nedá se říct, zda si vzpomněla, nebo je ovlivněna okolím, například médii."

Žena každopádně jasně řekla: „Udělal to Nečesaný."

Další svědkyní byla žena, která koukala z okna na kadeřnictví, a řekla, že do něj vešel nejprve malý chlapec a poté další muž. I kadeřnice říkala: „Byl tady chlapec a pak pachatel."

Obhajoba razí verzi o třetím zákazníkovi v kadeřnictví, sám Nečesaný totiž přiznává, že v provozovně byl. Paní mu však prý řekla, že už ho neostříhá, že bude zavírat.

Proti tomu je právě napadená a žena z okna: Obě viděli jen dva návštěvníky.

Třetí svědek je pochybný. Jde o spoluvězně Nečesaného, kterému měl mladík říct, že pokus o vraždu opravdu spáchal. Jiří Funda sedí za vraždu, navíc dopis obviňující Nečesaného napsal podle všeho ze vzteku, že jeho parťák z cely byl puštěn na jaře minulého roku na svobodu.

„Je pod prášky. Bere léky na epilepsii a také antidepresiva. Jeho obvinění je navíc podle mého názoru vynucené," řekl Petr Dítě, další Nečesaného obhájce. „Ale on sám od sebe napsal dopis," reagoval soudce Vacek.

Další důkazy vznikly při ohledání místa činu, které bylo podle všeho nepříliš povedené. „Policie udělala chyby," řekl i soudce Vacek. „S fakty bylo opět manipulováno. Ohledání místa činu je podle obžaloby zcela v pořádku. Mám o tom minimálně hluboké pochybnosti,"  kontroval obhájce Chudoba.

Policií nalezené pachové stopy však ukázaly, že Nečesaný se dotýkal kabelky i šuplíku, v němž byla tržba. Problém byl, že se k ohledání policisté vrátili hned dvakrát, stopy nenašli napoprvé. Proto obhajoba práci vyšetřovatelů zpochybňuje.

Rébusem byla také DNA pod ulámanými nehty napadené. Tam se našla její plus druhá - jenže neidentifikovatelná. Stejně nemožné rozeznat bylo podle policie dvě stopy nalezené na podlaze 
v kadeřnictví.

Na Facebook psal: Byly za tím peníze
Bylo dvacet minut před desátou večerní toho osudného dne v únoru 2013, kdy byla napadena kadeřnice v Hořicích. Lukáš Nečesaný se připojil na Facebook a do statusu napsal, zprávu, z níž vyplynulo, že o zločinu ví. 
I to byl jeden z důležitých důkazů pro jeho odsouzení.
„Napsal, že šlo o finanční motiv. To nemohl vědět nikdo jiný než pachatel," řekl soudce Jiří Vacek, jenž stejně jako státní zástupkyně Lenka Faltusová upozornil, že policisté přišli do kadeřnictví až kolem desáté hodiny večerní, tedy až po Nečesaného vzkazu. Navíc otázku loupeže začali řešit až později, kdy zjistili, že se ztratilo deset tisíc korun.
Nečesaní se hájili tím, že Lukáš věděl o přepadení od jednoho z kamarádů z Hořic. Tomu o něm měla říct jeho matka. Luděk, otec odsouzeného, pak v pátek po rozsudku inkriminovaného mladíka vytáhl mezi novináře. Ten tuto verzi potvrdil. Otázkou je, proč nevystoupil před soudem.