Při zřícení nákladní lanovky k chatě Bumbálka v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili. Soud v dubnu uznal vinu provozovatele lanovky Miloslava Jirmana, ale upustil od jeho potrestání. Soud podle předsedkyně senátu Stanislavy Suchánkové přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na samotných poškozených, kteří věděli, že lanovka neslouží k přepravě lidí.

Proti rozsudku se odvolal Jirman i žalobce a Krajský soud v Hradci Králové případ vrátil do Trutnova.

Včera u soudu vystoupila jako svědkyně žena, která jela ve zřícené lanovce a při pádu utrpěla zranění. Zopakovala však, že si na nic nepamatuje. Další svědci se z hlavního líčení omluvil, proto bylo odročeno na březen.

O lidech v korbě prý nevěděl
K přepravě lidí lanovkou v kritický listopadový den Miroslav Jirman uvedl, že když lanovku naloženou zavazadly směrem nahoru spustil, byl přesvědčený o tom, že v korbě žádní lidé nejsou.
Krátce po nehodě Jirman lanovku opravil a opět uvedl do provozu.

Lidé lanovkou jezdili i dříve

Tragická událost se stala 23. listopadu roku 2013. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu nákladní lanovky. Zřejmě si ve špatném počasí a za tmy chtěli ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Tažné lano se však krátce po rozjetí lanovky přetrhlo. Korba s lidmi se asi z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi. Muž zraněním podlehl, dvě ženy a dvě děti ve věku pět a 11 let skončily v nemocnici.

Jirman jako provozovatel a strojník lanovky podle obžaloby v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan. O údržbě také podle obžaloby nevedl záznamy a osudného dne se nepřesvědčil, zda nejsou v korbě kromě zavazadel i lidé, jejichž přeprava byla zakázána. Při vyšetřování ovšem vyšlo najevo, že lidé v lanovce jezdili už dříve.

Jirman u soudu vinu za pád lanovky popřel. Lano podle jeho slov nebylo v takovém stavu, že by hrozilo jeho přetržení. Údržbu prý nezanedbával.

Jenže znalec, který posuzoval stav lanovky, měl jiný názor. Za příčinu havárie označil mechanické poškození a zkorodování tažného lana, Koroze prý vznikala několik let.

Státní zástupkyně pro Jirmana původně v závěrečné řeči žádala podmíněný trest vězení v rozmezí 18 měsíců až dvou let, jeho obhájce uvedl, že za tragédii nesou vinu sami poškození.

Zda strany u svých návrhů zůstanou nebo přednesou nové, by mělo být jasné za měsíc.