Sedmadvacetiletý Petr Novotný se včera před Krajským soudem v Hradci přiznal k tomu, že vloni v červnu na diskotéce ve Špindlerově Mlýně dal třem lidem tekutou extázi. Pětadvacetiletá žena a její o rok starší kamarád dokonce se drogou předávkovali a upadli do bezvědomí. Naštěstí se včas dostali do rukou lékařů, kteří jim zachránili život.

Podle státního zástupce Jana Vodičky jde o první podobný případ v hradeckém kraji.

„Hrozně toho lituju, byl to opilecký rozmar. Neměl jsem vůbec tušení, jaké to může mít následky," řekl včera Novotný. U soudu řekl, že na diskotéce si u známého za barem nechal lahvičku s tekutou extází.

„Ptal se mě, co to je, a když jsem mu to řekl, tak se zeptal, zda se může napít. Souhlasil jsem, potom se ještě napili jeho známý a známá," řekl obžalovaný.

Vypověděl, že všem řekl, že jde o tekutou extázi. Poté z diskotéky odešel a když se později vracel, viděl na místě záchranáře a policisty.

Obžalovaný u soudu také řekl, že půllitrová lahev s drogou byla zaplněná zhruba do třetiny. „Dostal jsem ji asi dva dny předtím v některém z barů od neznámé party lidí, se kterými jsem popíjel. Řekli mi, že je to tekutá extáze, opakovaně jsem to pil. Bylo to uvolňující, radostné." Tvrdí rovněž, že on sám se tekuté extáze napil opakovaně a žádné zdravotní potíže neměl.

Podle státního zástupce Vodičky byla tekutá extáze velmi koncentrovaná. „Má to účinky, které se výrazně zvyšují s požitím alkoholu, tady na té diskotéce došlo k tomu, že poškození požili tuto drogu a přitom ještě byli značně opilí," řekl Vodička. Dodal, že poškození měli vážné potíže s dechem.

Hlavní líčení bude pokračovat i dnes, obžalovanému hrozí deset až 18 let vězení.

Na víkendovou noc z loňského června trojice mladých lidí, která navštívila diskotéku ve Špindlerově Mlýně, dlouho nezapomene. Celý večer probíhal podle jejich představ. Zlom nastal kolem druhé hodiny ranní, když se všichni tři napili z plastové lahve, kterou na diskotéku Novotný přinesl. Obsahovala čirou tekutinu zvanou GHB - tekutá extáze.

„Znalí vědí, že se jedná o zakázanou psychotropní látku, která může být v kombinaci s alkoholem velmi nebezpečná, což také všichni tři vzápětí pocítili," řekla tehdy policejní mluvčí Hana Klečalová.