Lesy ČR odmítají odpovědnost

Soudce Jan Fifka v úterý četl k případu shromážděné listinné důkazy, například lékařskou zprávu o zdravotním stavu matky zemřelé dívky. Podle lékařů žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou. V červenci by měly zaznít další důkazy a závěrečné návrhy.

Žalobou se matka a sestra zemřelé dívky domáhají šesti milionů korun. Právní zástupkyně Lesů ČR včera před soudem uvedla, že podnik odpovědnost za smrt dívky nenese. Připomněla, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí a že ze samotného vlastnictví lesa nevyplývá povinnost zabezpečit každý ze stromů. Dodala také, že odpovědnost by měla jít za tím, kdo cyklostezku zřídil.

Neštěstí se stalo v létě 2007 na cyklotrase u Hrubé Vody na Olomoucku. Devítiletá dívka zemřela poté, co na ni spadla část kmenu stromu. Podle posudku byl kmen napadený hnilobou a dřevokaznou houbou.

Případem se zabývala policie, která však kauzu odložila, protože nezjistila spáchání trestného činu. Pozůstalým soudy již dříve přiznaly jako náhradu škody 830 tisíc korun. „Nikdo mi Lucku nevrátí a nekoupím si ani své zdraví. Finanční trest je ale jediná věc, kterou se dá (firma) potrestat," uvedla tehdy matka dívky.