V prvním případě se pachatel naboural do internetového bankovnictví. Podvodník přes Facebook nejprve od pětatřicetileté ženy vylákal osobní údaje k internetovému bankovnictví. Poté uzavřel na její jméno úvěr ve výši 450 tisíc korun a současně navýšil i denní limit pro výběr finančních prostředků na částku 200 tisíc korun, které stačil převést na jiný účet. Za podvod a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli až pětiletý pobyt za mřížemi.

„Podvodného jednání se dopustil také pachatel, který vytvořil na Facebooku falešný účet s profilovou a úvodní fotkou dvaadvacetileté ženy. Prostřednictvím aplikace messenger poté pod záminkou hlasování do soutěže vylákal od několika osob jejich mobilní telefonní čísla. Poškozeným poté byla z telefonního účtu stržena finanční částka ve výši 1500 korun. V tomto případě hrozí podvodníkovi až dvouletý trest odnětí svobody," uvedla Lenka Burýšková, mluvčí hradecké policie.

Policie proto důrazně varuje všechny uživatele sociálních sítí, aby se v případě sdělování nebo posílání svých citlivých údajů měli na pozoru. „Pachatelé v těchto případech totiž komunikují jménem vašich kamarádů nebo známých, jejichž profil ke komunikaci zneužijí. Buďte tedy velmi obezřetní a mějte na paměti, že i když se zdá, že komunikujete se známou osobou, ve skutečnosti může jít o podvodníka," dodala Burýšková.