Chytili ho přímo v nemocnici, tedy v instituci, kterou využíval jako velmi příjemnou noclehárnu. Vydrželo mu to celých pět roků, ale nakonec se mu simulanství nevyplatilo.

Devětapadesátiletý Pavel Krupička z Dobrušky byl v úterý poslán Krajským soudem v Hradci Králové do vězení na pět a půl roku.

Rozsudek je zatím nepravomocný, protože si odsouzený muž nechal čas na rozhodnutí, zda se proti verdiktu odvolá. Státní zástupkyně Lenka Faltusová se tohoto práva hned po líčení vzdala.

„Jsou to jen polopravdy a nesmysly," řekl bezdomovec, který měl trvalé bydliště na obecním úřadu v Dobrušce. Tvrdil však, že žil u své přítelkyně.

To je ale asi jen zastírací manévr. Krupička totiž celých pět let (2009  -2014) jezdil po Česku a navštěvoval nemocnice. Tam vždy předvedl naučenou úlohu, ve většině případů předstíral bolesti na prsou a tvrdil, že má infarkt.

„S úmyslem dosáhnout přijetí k hospitalizaci záměrně ošetřujícímu lékaři uváděl nepravdivé údaje o svém zdravotním stavu, například že má bolesti na hrudi s propagací do levého ramene, že zvrací a hůře se mu dýchá či další známé příznaky infarktu myokardu," napsala státní zástupkyně do obžaloby.

Celkem měl Krupička zvládnout svou roli v sedmnácti stech případech. Ukázal se v Prostějově, České Lípě či Chebu. Vždy přišel se stejnou pohádkou, jak se dostal do těch či oněch končin. Tvrdil, že je řidičem kamionu, či pomocník řidiče. Jindy se pasoval na majitele autodopravy, který měl zrovna cestu tímto regionem.

Krupička většinou trávil
v nemocnicích krátkou dobu – od jednoho do tří dnů. Vedle samotné hospitalizace také vyžadoval rozličná vyšetření. I když je vůbec nepotřeboval. Právě kvůli nim vyšplhala škoda až na více než 5,6 milionu korun.

Policie případ vyšetřovala od března 2014. Loni v červenci se podařilo muže zadržet na ambulanci interního oddělení nemocnice v Klatovech. 
K soudnímu líčení ho dovedla eskorta z vazby, ale on hned požádal, aby nemusel proces absolvovat. „Nechci napadnout soud," řekl.

U soudu nebyl poprvé, už byl trestán například za zneužití nezletilé dívky
Problémy se zákonem nemá Pavel Krupička zdaleka poprvé. Nemocniční pohostinnost navíc začal zneužívat právě po odchodu z vazby v roce 2009. Potíže měl však už v roce 2007, kdy byl potrestán třiceti hodinami veřejně prospěšných prací za krádež holicího strojku.
Později už šlo o horší delikty, především o zneužití nezletilé dívky. Za to byl poslán na rok a půl do vězení a navíc měl absolvovat sexuologickou léčbu - a to ambulantní formou. Jenže to nesplnil.