Zelenka jako pracovník oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli, soud ho za to odsoudil na doživotí. Trest si odpykává ve Valdicích na Jičínsku.

„Nikdo nemohl přepokládat, že mezi zaměstnanci je vrah, který usmrcuje pacienty. Taková věc se v zemích Koruny české stala pouze dvakrát za posledních sto let," hájil ve svém závěrečném návrhu zájmy havlíčkobrodské nemocnice právní zástupce Jan Mach.

Šlo o selhání jedince – Zelenky

Žalobu, ve které pětice požadovala 8,8 milionu korun, označil soudce Jan Fitka jako  nedůvodnou. „V případě jednání Petra Zelenky šlo o takzvaný exces z povinností zaměstnance, nemocnice jako zaměstnavatel tedy nemůže nést  zodpovědnost," zdůvodnil rozsudek Fitka. Žalobci naopak musí uhradit náklady řízení. Konkrétní částku soud určí až v písemném rozsudku.

Zástupci žalobců včera také požadovali vypracování znaleckého posudku z oboru neurochirurgie. Podle nich by měl odpovědět na otázky, zda se nedalo přijít na příčiny krvácení u pacientů dříve a zda byl postup nemocnice v pořádku. Soudce návrh ale zamítl.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

Soudy již v minulosti v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenka nedostanou od nemocnice odškodnění. Například na podzim roku 2012 Nejvyšší soud  zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí. Podle soudů havlíčkobrodská nemocnice nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance.