Celková škoda byla vyčíslena na 5 tisíc korun. Případ šetří novopačtí policisté jako přečin poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

Víkendové zpravodajství

Opilá matka, sražený divočák a krádež žebříku. To je jen zlomek toho, co během uplynulého víkendu řešili policisté na Jičínsku.

Na základě upozornění občanů vyjeli ve čtvrtek 14. dubna krátce před třiadvacátou hodinou hořičtí policisté do Havlíčkovy ulice, kde se měla nacházet silně opilá žena se dvěma nezletilými dětmi. Policisté zjistili, že se jedná o dvaatřicetiletou ženu, která měla v dechu neuvěřitelných 2,8 promile alkoholu. Na dotaz, kde se opila, uvedla, že si jen zašla se svými kamarády do hospody na pivko. Vůbec jí přitom nevadilo, že má s sebou své dvě nezletilé děti, které se jí bály, neboť byla velmi hlučná. Vzhledem k tomu, že s policisty nespolupracovala, vbíhala do vozovky a ohrožovala tak svůj život, skončila v protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové, kde zůstala do vystřízlivění. Děti si následně převzal její druh, který se o ně postaral.

V pátek 15. dubna dopoledne leželo v příkopu nedaleko Kbelnice sražené divoké prase. Policisté následně kontaktovali hospodáře místního mysliveckého sdružení, který se o divočáka postaral.

Na probíhající rekonstrukci chodníků si stěžovali v dopoledních hodinách řidiči v Hořicích. Vadilo jim, že je místo nedostatečně označené. Policisté stavbu, která se nacházela v zatáčce na výjezdu z Hořic ve směru na Lázně Bělohrad, zkontrolovali, ale žádné nedostatky nezjistili. Vše bylo řádně označeno a místo bylo zcela přehledné.

Po poledni natankoval u benzínové čerpací stanice v Nové Pace neznámý řidič do vozidla Praga V3S 32 litrů motorové nafty, a poté bez zaplacení ujel. Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o nedorozumění. Řidič totiž tankoval naftu do dvou vozidel a u pokladny pak zapomněl uvést, že platí dva odběry. Následně se vrátil a dluh uhradil.

Po sedmnácté hodině řešili jičínští policisté partnerské neshody v ulici Přátelství. Sedmapadesátiletý muž se na chodbě domu přetahoval se svojí družkou o svazek klíčů, které jí nakonec vytrhl z ruky. Muž následně policistům uvedl, že mu prý družka odcizila peníze, které měl v kuchyni. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

V podvečerních hodinách se několikrát dovolal na linku 158 neznámý muž, který uvedl, že ho už nebaví žít. Policisté zjistili, že volal z Jičína z Jungmannovy ulice, kde ho také našli. Vzhledem k tomu, že měl v dechu 3,5 promile alkoholu, skončil v jičínské nemocnici.

Po dvacáté hodině zamířili jičínští policisté na náměstí Václava Čtvrtka, kde řešili manželské neshody. Poté co se jednačtyřicetiletý muž vrátil v podnapilém stavu domů, požadoval po manželce peníze. Když žádné nedostal, odešel za synem do pokoje, kde se mu snažil vzít jeho notebook. Syn mu ho ovšem nechtěl dát, a tak ho udeřil do obličeje. V té chvíli se do sporu vložila i jeho žena, kterou silou odstrčil a poté z bytu odešel. Po několika minutách se ale vrátil. Policisté ho následně vyzvali k provedení dechové zkoušky, která u něj prokázala 2,39 promile alkoholu. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Ve večerních hodinách se obrátil na linku 158 řidič s tím, že málem naboural do krávy, která stala na silnici nedaleko Holovous. Policisté oznámení prověřili, ale nikde krávu nenašli. Možná, že stačila vběhnout do ohrady.

V sobotu 16. dubna krátce před jednou hodinou ranní zamířili kopidlenští policisté do jedné z místních restaurací, kde se mělo „poprat" několika hostů. Po příjezdu hlídky byl ale na místě naprostý klid. Obsluhující pracovnice, která vše oznámila, nebyla schopná uvést, kdo se s kým pral. Nakonec se přiznala, že volala jen preventivně, kdyby náhodou k nějaké rvačce došlo. Hlídka věc na místě vyřešila domluvou.

Před čtvrtou hodinou ranní upozornil noční hlídač na silně opilého muže, který ležel před jednou z firem v Jičíně v Konecchlumské ulici. Policisté na místě zastihli notně opilého muže, který se opíral o jízdní kolo. Na dotaz kam jde, uvedl, že má namířeno domů, a že cestu zvládne.

Další opilec ležel naproti jedné z ubytoven v Kopidlně. Po příjezdu hlídky se zvedl s tím, že jde domů. Naštěstí dbal na svoji bezpečnost. Měl totiž na sobě bundu s reflexními prvky.

Nad ránem mělo několik hostů obtěžovat v jedné z novopackých heren barmanku. Policisté oznámení prověřili a přitom zjistili, že se nezakládá na pravdě. Jediný, kdo byl opilý, byl pouze oznamovatel, kterému následně domluvili.

V dopoledních hodinách měl nedaleko Sobotky pobíhat po silnici kůň bez jezdce. Hlídka, která vyjela na místo, zjistila od jeho majitelky, že se s koněm připravovala na závody a přitom se jí vysmekl a utekl na přilehlou louku, kde ho včas zadržela. Není tedy pravdou, že by pobíhal po silnici. Vzhledem k tomu, že byl pod dohledem, nemohl nikoho ohrozit.

Před desátou hodinou se obrátil na policii muž s tím, že našel v Jičíně v Revoluční ulici klíče od nedaleko zaparkovaného vozidla Volkswagen Golf. Policisté zjistili, že se nejedná o klíče, ale o dálkové ovládání dveří uvedeného vozidla, které následně předali jeho majiteli.

Ve večerních hodinách oznámil na linku 158 muž z Kacákovy Lhoty, že za ním domů přijeli dva muži a vydírají ho s tím, že prý někomu dluží peníze. Hlídka na místě zjistila, že k žádnému vydírání nedošlo. Muž totiž skutečně dluží peníze a muži byli pracovníci firmy, kteří si přijeli pro pohledávku.

Po jednadvacáté hodině mělo několik chlapců v Hořicích házet dělobuchy a tím tak plašit nedaleko ustájené koně. Hlídka oznámení prověřila, ale nikoho na místě nenašla.

V neděli 17. dubna krátce po jedné hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v Jičíně v ulici Na Hrádku osobní vozidlo Hyundai Lantra, které řídil devatenáctiletý mladík. Provedená dechová zkouška u něj prokázala 0,36 promile alkoholu. Navíc policisté zjistili, že vozidlo má propadlou technickou kontrolu. Řidiči ve správním řízení hrozí vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

Hořičtí policisté pátrají po neznámém vandalovi, který před třetí hodinou ranní poškodil u jednoho z rodinných domů v Ostroměři plot. Majitelka vyčíslila škodu na 500 korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Další vandal řádil nad ránem mezi Kbelnicí a Podůlším, kde vytahal patníky a naházel je na silnici. Hlídka, která vyjela na místo, vše uklidila a o události vyrozuměla pracovníky správy a údržby silnic.

Před sedmou hodinou ranní napadl neznámý muž v jednom z hořických barů pětadvacetiletého hosta. Mladík utrpěl zranění, se kterým vyhledal lékařské ošetření. Případ šetří hořičtí policisté jako přestupek proti občanskému soužití.

Po poledni se hořičtí policisté zaměřili na vozidlo Volkswagen Passat, zelené barvy, které měl údajně řídit opilý řidič. Vůz následně zastavili v Havlíčkově ulici a řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky, která byla negativní. Opilý byl pouze jeho spolujezdec. Policisté navíc zjistili, že vozidlo není technicky způsobilé. Věc na místě vyřídili blokovou pokutou.

V odpoledních hodinách zamířili novopačtí policisté do ulice Na Strži, kde majitel rodinného domu chytil podezřelého muže, který zřejmě sousedům odcizil žebřík. Hlídka zjistila, že se jedná o místního čtyřiapadesátiletého muže, který se bránil tím, že si žebřík půjčil se souhlasem jeho majitele. Pochopitelně se jeho tvrzení nezakládalo na pravdě. Majitel žebříku ho totiž nikomu nepůjčil. A tak za to, že si vzal žebřík bez dovolení a navíc lhal, dostal muž v blokovém řízení pokutu ve výši 800 korun.

Po šestnácté hodině se pohyboval na obchvatu Hořic starší muž, který se zdál projíždějícím řidičům zmatený. Jednalo se o místního osmašedesátiletého muže, který zde chodí pravidelně. Vzhledem k tomu, že se obtížněji pohyboval a byl silný provoz, odvezli ho policisté domů.

Večer se obrátil na policii muž z Nové Paky s tím, že má problémy s manželkou, která je opilá a rozbíjí zařízení bytu. Hlídka na místě zjistila, že jsou opilí oba a nemohou se vzhledem k svému stavu dohodnout. Muž se nakonec rozhodl, že půjde spát ke kamarádovi a problémy vyřeší až následující den. Více od policistů nežádali. 

por. Hana Klečalová