Právě v tomto období mají nejvíce „práce“ kapsáři. Ti navštěvují hlavně prodejny, supermarkety a tržiště, kde využívají nepozornosti kupujících, a v nestřeženém okamžiku jim pak odcizí peněženku nebo rovnou celou kabelku. Kapsáři bývají velmi rychlí a jejich prsty jsou více než hbité.

Odcizené peněženky okamžitě předávají dalším kumpánům, kteří se postarají o jejich obsah. Největší zájem mají pochopitelně o finanční hotovost a v neposlední řadě i o platební karty. Většina majitelů karet si totiž nezaznamenává číselný PIN kód do své paměti, ale přímo na platební kartu. Pro zloděje pak není nic jednoduššího než z nejbližšího bankomatu vybrat maximální množství peněz. Proto každý, kdo vlastní platební kartu, by se k ní měl chovat zodpovědně a měl by ji mít uloženou tak, aby nemohlo dojít k jejímu zneužití.

Zloději „číhají“ všude, proto nikdy neodkládejte v samoobsluhách a různých hypermarketech své tašky a kabelky do nákupních vozíků. Pachatelé pak v nestřeženém okamžiku jednají rychle a vaše taška či kabelka může v mžiku změnit majitele.

Na závěr několik rad pro seniory. V poslední době dochází na okrese Jičín k okrádání starších spoluobčanů, a to přímo v jejich bytech či domovech. Proto si nikdy do svých příbytků nepouštějte cizí osoby.

Podvodníci bývají většinou fikaní a pod různými záminkami se dokáží vetřít do vaší přízně. Z tohoto důvodu nikomu nedůvěřujte a s cizími osobami nikdy nezůstávejte sami.

(kle)