Oběma hrozí až osm let vězení. Skupině se prý podařilo prodat 56 obrazů za více než milion korun a zkoušela prodat ještě dalších 56 obrazů za 1,2 milionu Kč.

Podle mluvčí krajské policie Ivy Kormošové starší z mužů nejméně tři roky obstarával vzory k napodobeninám, na tvorbě padělků se podílel hlavně v oblasti grafických prací a signatur a zprostředkovával odbyt. „Mladší z mužů vyhotovoval napodobeniny děl význačných českých malířů 20. století a také vymýšlel nové obrazy ve stylu jejich tvorby, které však skuteční malíři nikdy nevytvořili," uvedla mluvčí.

Při domovní prohlídce u podezřelých kriminalisté zajistili více než sto obrazů. Znalci určí, zda se jedná o falzifikáty. U staršího z mužů byly v trezoru nalezeny zbraně, ačkoli nemá zbrojní průkaz.

Podnět k vyšetřování dal starožitník z Královéhradeckého kraje, který padělky koupil, a když zjistil, že byl podveden, oznámil to policii.

Kriminalisté už v červnu zadrželi tři lidi. Podle nich třiatřicetiletý muž a devětačtyřicetiletá žena z Brna využili tíživé situace ženy z Ostravska a půjčili jí peníze. Žena pak začala podle jejich pokynů nabízet obchodníkům s výtvarným uměním kvalitní napodobeniny obrazů významných českých mistrů 20. století, které od brněnské dvojice přebírala. Díla byla signovaná jako pravá a podepsána autory, kteří už nežijí. Podle policistů žena od začátku věděla, že jde o padělky. Obchodníkům s uměním tvrdila, že obraz je součástí dědictví nebo že nutně potřebuje peníze.

Policie ženu obvinila z podvodu a dvojici, která jí údajně udílela pokyny, z účastenství na podvodu. Muži zadržení tento týden si vyslechli obvinění z padělání a napodobení díla výtvarného umění a z pokračujícího zločinu podvodu. Starší z nich je podezřelý i z nedovoleného ozbrojování.

Na oba muže byl také podán podnět na uvalení vazby, „Soud rozhodl, že oba budou stíháni vazebně," řekla Naďa Glosová z trestního oddělení náchodského soudu.