"Tento způsob trestné činnosti se v poslední době rozmáhá, pro nás je ale velmi komplikované jej odhalovat," uvedl na bilanční tiskové konferenci náměstek krajského ředitele pro služby kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek. K virtuální kriminalitě patří kromě podvodného obchodování a krádeží také hospodářská trestná činnost, různé způsoby vydírání a podobně.

Pro krajské policisty bude v tomto roce důležité i odhalování drogové trestné činnosti. V roce 2021 zaznamenali kriminalisté hned několik úspěchů ve spojitosti s toxikománií. Při akci Forrest se na Trutnovsku v listopadu podařilo dopadnout a obvinit dva muže při předávce čtyř kilogramů konopí. Na Jičínsku se v létě podařilo odhalit a dopadnout výrobce pervitinu, kteří drogu vařili mimo jiné také v místě konání letních táborů. Celkem registrovali kriminalisté 158 trestných činů v souvislosti s drogami, což činí tříprocentní podíl na celkové kriminalitě.

Třetí prioritou pro krajské policisty zůstává trestná činnost páchaná na seniorech. "Připravujeme větší preventivně informační kampaň, při které bychom chtěli poukázat na nebezpečí plynoucí z podvodného jednání pachatelů. Volí často cestu volání a nabízení falešných služeb, požadování peněz kvůli smyšleným problémům a podobně," vysvětlil Karásek.