„Nám by to určitě vyhovovalo. Protože se evidence bude týkat především těch lidí, kteří se nezdržují v místě trvalé bydliště, jsou cizinci, nebo prostě jen často ,kočují' po republice," vysvětluje Ondřej Neuman, vedoucí organizačně správního odboru bydžovské radnice.

Zatím platí pravidlo, že pokud někdo spáchá přestupek, dozví se to jen příslušná radnice a strážníci. Ale pokud se dotyčný  přestěhuje například z Bydžova do Chlumce nebo Hradce, nikdo o jeho starých hříchách neví.

„Myslím si, že by centrální evidence přestupků ulehčila práci také soudům. Protože se na nás obracejí jen v případech, když se jedná o našeho občana s trvalým pobytem. Dobré je i to, že se sankce zvyšují. Například při pokusu o krádež je navržena pokuta až dvacet tisíc korun  proti původním patnácti tisícům," dodal Ondřej Neuman.

V Hradci strážníci denně řeší řadu přestupků, ale podle mluvčí hradeckých strážníků Evy Čížkové je problematické, jak pokuty vůbec od těchto lidí vymáhat. „Centrální evidence je přínosem. Zvýšení  pokut? Ty zaplatí obyčejní  lidé, kteří se třeba zastydí, ale méně přizpůsobiví jen stěží," komentovala.

To nechanický starosta Jiří Pechar si prý počká na konečné znění a schválení zákona.

„Jsem trochu skeptik. Mnohdy mají poslanci dobrý úmysl, ale praxe je zcela jiná. Počkám si, jestli nový návrh vůbec poslanci schválí," říká starosta Pechar.