Jejich návštěvě předcházel v neděli 11. listopadu telefonát, ve kterém seniorce neznámá žena sdělila, že má pro ni přeplatek za léky. Důchodkyni proto vůbec nebylo divné, když se od dvojice dozvěděla, že jí nesou přeplatek za léky ve výši 3 tisíce korun. Měli však jen dvě dvoutisícové bankovky. Když jim důchodkyně vracela tisíc korun nazpět, nesmyslně jí sdělili, že takto nemůžou „dvoutisícovku" rozměnit. Peníze prý mohou rozměnit jen pomocí platební karty a PIN kódu.

I když se ženě zdálo jejich tvrzení podivné, přesto jim platební kartu i s PIN kódem vypsaným na lístku podala. Nakonec jí lístek vrátili a kartu nechali ležet na stole. Mezitím vetřelkyně požádala seniorku, aby jí ukázala, kde má toaletu. Muž tak zůstal v kuchyni chvíli sám. Poté se oba rozloučili a z bytu odešli. To, že s nimi zmizela platební karta, zjistila žena až po jejich odchodu. Druhý den se vydala do banky, kde chtěla kartu zablokovat. To už ale bylo pozdě. Povedená dvojice už totiž stačila z jejího účtu vybrat celkem 30 tisíc korun.

Případ šetří jičínští policisté jako přečiny krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což pachatelům hrozí až dva roky vězení.

Policisté tímto varují ostatní občany, aby byli opatrní a do svých bytů a domovů se nepouštěli cizí osoby. Tvrzení o přinesených přeplatcích za elektřinu, vodu, plyn či léky jsou nesmyslná a nikdy se nezakládají na pravdě. Vždy se jedná pouze o legendy, pod kterými se pachatelé snaží vetřít do bytů oslovených osob, kde pak kradou hlavně peníze.   Policie ČR Jičín