„Přišla jsem zkontrolovat vodoměr a nesu vám i peníze," vyhrkla bez pozdravu neznámá žena na chodbě. Seniorka ji nenechala stát za dveřmi a pozvala ji dál. Scénář učebnicového podvodu se rozjel a konec nebyl šťastný. Pětasedmdesátiletá paní přišla o 22 tisíc a policie po podvodnici a jejím komplici zatím marně pátrá.

POTŘEBUJI VRÁTIT

„Seniorka nejdřív podvodnici zavedla do sklepa k vodoměru, pak šly pod záminkou vrácení přeplatku do bytu. Dotyčná tvrdila, že musí vidět občanský průkaz," popsala první chvíle setkání Šárka Pižlová z trutnovské policie.

Nezvonili taky u vás?

K popisu podvodnice okradená seniorka uvedla, že byla bílé pleti ve věku cca 40 let, 160 cm vysoká, krátké tmavé vlasy. Oblečená byla do černého oblečení – malý černý klobouček na hlavě, černá látková bunda, černé společenské kalhoty a černé boty. Hovořila plynně česky bez přízvuku.

Muž byl zhruba stejně starý a vysoký, hubený, krátké husté vlasy a oholený. Oblečení měl též tmavé. 

Neznámá pak vytáhla z kabelky pětitisícovku s tím, že přeplatek jsou jen 3 tisíce. A že tedy potřebuje vrátit. Důchodkyně odešla do ložnice, podvodnice s ní a tam odhalila úkryt. Pětitisícovou bankovku položila na obálku s penězi a společně odešly do předsíně, kde jí seniorka z peněženky dala dva tisíce. „V tom ale někdo zazvonil a cizí muž se vyptával po nějakém volném bytu na prodej. Domácí na pár okamžiků zabavil a podvodnice ukradla peníze z ložnice i peněženku z předsíně," dokončila popis finty Šárka Pižlová .

Důvěřivá žena si ztráty všimla hned po odchodu podvodnice, ale to už byl povedený pár pryč.

„Podobných pokusů mohlo být víc. Třeba i neúspěšných. Pokud někdo něco podobného v předchozích dnech zaznamenal, budeme rádi za každou informaci," vyzývá Šárka Pižlová.

AŽ STOVKY TISÍC

Podvodníci projíždějí celou republikou a někteří senioři za zvyk uchovávat peníze doma zaplatili opravdu draze. Například třiaosmdesátiletý muž v Dobříchovicích přišel o peněženku se 150 tisíci. V Letech zase seniorce zmizela skříňka, v níž měla 120 tisíc. Ještě mnohem větší ztrátu ale utrpěla seniorka z Teplicka, která podvodem zvaným Vnuk přišla o 600 tisíc korun.

Nejčastější finty podvodníků

Vracení přeplatků – podvodníci se pod záminkou vracení přeplatků za služby, kdy potřebují rozměnit vysokou bankovku, dostanou do bytu seniora a ukradnou mu v nestřeženém okamžiku peníze. Podobně žádají například o možnost jít na toaletu, pak zapředou rozhovor a kradou.

Vnuk – seniora kontaktuje osoba nejčastěji oslovením hádej kdo volá. Když senior prozradí jméno, většinou vnuka, podvodník se za něho vydává, žádá o půjčku na výhodnou koupi auta či jiné věci. Pro peníze pak pošle „kamaráda".

Zámečníci – údajní zámečníci seniora přesvědčí o nutnosti vyměnit si bezpečnostní vložku na jeho dveřích. Výměnu opravdu provedou a za vše si účtují částku kolem 10 tisíc korun. Hodnota namontované bezpečnostní vložky je ale maximálně jeden tisíc korun.