Proces s mužem, který je ve vazbě, začal v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové. Zatím je naplánováno třídenní líčení, je tedy možné, že bude ve středu vynesen rozsudek. Šmídovi hrozí až dvanáctileté vězení.

„Nevěděl jsem, co mám dělat," snažil se vysvětlit, proč se dostal až před soud. „Byl to zkrat, neunesl jsem rozchod," doplnil.

U soudu se – stejně jako dříve před policisty – přiznal, že provedl všechny činy, z kterých je obžalován. Jde celkem o tři případy, jež jsou klasifikovány jako mírnější krádež a dvě loupeže.

Poprvé sebral peníze na konci září v Havlíčkově Brodě. Z nezamčené zásuvky sebral v baru dvě peněženky zvané kasírtašky, v nichž bylo téměř 95 tisíc korun.

Podruhé už se dostal do křížku z obsluhou. Pro loupež v Jičíně vymyslel malou lest. Na záchodě povolil trubku, po čemž začala téct voda na zem. Na problém upozornil obsluhu a když si servírka šla pro věci na úklid do komory, strčil ji dovnitř a zamkl.

Potom ukradl 23 tisíc korun, což ale nebyl jediný problém – u ženy se totiž po útoku rozvinula posttraumatická porucha přizpůsobení, tedy dlouhotrvající depresivní reakce. „Ta závažným způsobem snižuje kvalitu života poškozené," konstatoval státní zástupce.

Třetí loupež se odehrála 
o dalších pár dnů později 
v Hlinsku – a byla asi nejdrsnější. Šmída přišel do herny a s dýkou v ruce donutil obsluhu, aby mu dala téměř 88 tisíc.

„Peníze jsem pak utratil za alkohol," popsal, co udělal 
s poměrně vysokými sumami. „Ale ublížit jsem nikomu nechtěl," přesvědčoval.