„Policisté Odboru cizinecké policie Pardubice kontrolovali v minulém týdnu nedaleko státní hranice sedmadvacetiletého řidiče osobního automobilu. Muž převážel z Polska do České republiky 1076 tablet léku, který bývá, díky obsahu pseudoefedrinu, používán k výrobě drog," uvedla pardubická policejní mluvčí Jitka Vavřinová. V případě odsouzení hrozí muži až pětiletý pobyt ve vězeňské cele.
Celníci a policisté zřejmě objevili oblíbenou trasu pašeráků a zaznamenávají na ní pravidelné úspěchy.

Jeden řidič, tři porušení zákona

„Prakticky na stejném místě jen o několik dnů dříve zastavili policisté Ford Focus. Řidiče vyzvali k předložení dokladů. Třiatřicetiletý muž policistům potřebné doklady předal. Neměl však u sebe řidičský průkaz a uváděl, že si ho zapomněl v jiném vozidle. V době, kdy prováděli policisté lustraci řidiče, muž najednou nastartoval a s vozidlem začal ujíždět," sdělila Vavřinová.
To už ovšem policisté věděli, že chlapík nemá za volantem co dělat. Muž se zákazem řízení, kterého se po chvíli pronásledování podařilo zastavit, vyhodil za jízdy z vozu batoh. Policisté v něm objevili 270 tablet léku na výrobu drog, které si vezl z Polska.
„Když policisté provedli u řidiče test na přítomnost návykových látek v těle, vyšel jim pozitivní výsledek. Přibylo mu tedy na vrub další protiprávní jednání. Muž je vyšetřován na svobodě a hrozí mu až pět let vězení," dodala policejní mluvčí.

Fantazie nezná mezí

Kde všude se snaží lidé převážející léky na výrobu drog či samotné drogy skrýt před zraky celníků svůj „náklad"?

PARDUBICKÝ KRAJ
- v odpadkovém koši na záchodcích vlaku
- ve vaku na lyže, umístěné v nádobách po pomazánkovém másle
- u palivové nádrže auta
- za pasem kalhot
- ve sportovní tašce
- v nákupní tašce

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
– v dutinách uvnitř rolí koberců
- v igelitkách pod sedadly aut
- v kufru auta v papírových krabicích

Zdroj: Celní úřad pro Pardubický kraj, Celní úřad pro Královéhradecký kraj

Kolegové u soudu

Hradec Králové – Až dvanáctiletý pobyt za mřížemi hrozí třem ze čtveřice mužů obžalovaných z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Muži měli vyrobit téměř tři čtvrtě kilogramu pervitinu. K hradeckému krajskému soudu už několik měsíců docházejí Jaroslav Svoboda, Libor Šimon, Richard Musil a Dušan Šeděnka. „Jezdil jsem pro prášky do Polska a na schůzkách jsem je předával Šeděnkovi s Musilem," uvedl u soudu Svoboda.