V Královéhradeckém kraji zasahovali od 1. do 26. dubna hasiči u 63 takových požárů. „Proti stejnému loňskému období to je dvojnásobný počet výjezdů,“ poznamenala mluvčí zdejšího HZS Martina Žahourková.
Podle hasičů je tento stav způsoben hlavně rychlým nástupem teplého a suchého jarního počasí. Ve většině případů požárů je na vině i lidská nedbalost, ať již při rozdělávání ohně, odhození nedopalku cigarety a vypalování trávy.
Varování odborníků
Blíží se poslední dobnový den a s ním přichází i tradiční „pálení čarodějnic“. Avšak hasiči varují: „Nebezpečí zapalování ohňů v přírodě je zvlášť vysoké v období filipojakubské noci. V souvislosti s varováním Českého hydrometeorologického ústavu hasiči Pardubického kraje nedoporučují s blížícím se svátkem čarodějnic zapalovat jakékoliv ohně v přírodním prostředí,“ upozornila mluvčí Vendula Horáková.
Martina Žahourková z HZS Královéhradeckéh kraje těm, kteří přesto budou v noci z ponděli na úterý zapalovat ohně, poskytuje několik rad, aby se oslava nezměnila v tragédii. „Místo pro rozdělávání ohně by mělo být vzdálené minimálně 50 metrů od okraje lesního pozemku a řádně oddělené od hořlavého materiálu.
Zákaz
Zcela zakázáno je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě nebo strništi. Lidé musí dbát i na bezpečnou vzdálenost od stohů a budov. Oheň se nesmí nechávat bez dozoru a je nutné zkontrolovat, zda je ohniště řádně uhašeno, například zalito vodou nebo zasypáno zemimou,“ dodala mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.