Osm jednotek hasičských sborů, z toho dvě profesionální, zasahovalo včera ráno po osmé hodině u požáru výrobní haly firmy Lohmann & Rauscher. Podnik se zhruba tří stovkou zaměstnanců se specializuje na výrobu medicínských a hygienických produktů. Červený kohout zasáhl výrobní halu na zpracování bavlny o rozměrech 80 x 40 metrů.


„O příčinách ohně je předčasné v této době hovořit. Veškeré síly a prostředky byly nasazeny na evakuaci 120 zaměstnanců a následně na zábranu šíření požáru na okolní objekty. K poranění osob nedošlo. Kompletně je poškozeno vnitřní vybavení včetně střešní konstrukce. Co se týče okolního zdiva, to musí posudit statik. Jako hasební látka byla použita voda. Jaké množství, to zatím nemáme spočítáno,“ uvedl Libor Zikeš, ředitel Hasičského záchranného sboru, územního odboru Jičín. Požár byl lokalizován a v jedenáct hodin byla dohašována ohniska.

První odhady

„Škodu odhadujeme na více jak dvě stě milionů korun. Shořelo nám zhruba tři tisíce čtverečních metrů střešní plochy. Příčiny požáru jsou neznámé,“ uvedl ředitel podniku Miloš Dušánek. Na otázku, kdy předpokládá obnovení výroby, uvedl, že nejdříve budou provedeny sanační práce, zjištěny škody, a protože se blíží zima, snahou bude co nejdříve objekt zastřešit.

„Je to hrozné neštěstí, hlavně že se nikomu nic nestalo,“ uvedla jedna z přihlížejících.