Právě s nepřizpůsobivými mají největší problémy v Jaroměři a Novém Bydžově. Přijíždějí do heren, hospod, pijí alkohol na veřejných místech a vyvolávají třetince i rvačky.

„Novelu jedině vítám. Moc jsem nevěřil, že vůbec projde," komentoval starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

K návrhu poslankyně Ivany Řápkové se totiž negativně vyjádřila vláda, senátoři i prezident návrh odmítli. Až po několika jednáních byla novela schválena. Uvažovalo se dokonce o ročním zákazu pobytu, zůstalo u tří měsíců.

„Zdaleka ale nepůjde o desítky případů, spíš o jedince, hlavně ty, kteří opakovaně ruší pořádek ve městě. I tak jsem spokojený. Pokuty, pokud jsou vymahatelné, jsou podle mne jen slabá páka. Zatím se snažíme seznámit s podrobnostmi, abychom dodrželi literu zákona. Hlavní bude práce městské policie, aby všechny přestupky evidovala a předávala je na radnici," doplnil bydžovský starosta Pavel Louda.

První vlaštovka

„Jako ostatní jsem rád, že se v zákonech objevila taková klauzule. Je to první vlaštovka, která nám dává do rukou možnost, abychom zakročili proti těm, kteří hrubým způsobem porušují pravidla soužití ve městě," uvedl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Po desetiletích se tak podle něho radnicím vrací domovské právo s tím, že mohou vykázat ty, kteří ve městě nebydlí, jen sem jezdí obtěžovat ostatní a vyvolávat napětí.

„Vše ještě musíme upřesnit. Kolem novely, jak to v legislativě bývá, je řada otazníků. Ale určitě novelu zákona využijeme. Spolupracovat při tom bude městská policie a přestupková komise, ve které máme také strážníky," uvedl Jiří Klepsa.

Podobně budou postupovat  například v Třebechovicích pod Orebem. „V přestupkové komisi máme i právníka, který vše ohlídá. A záleží i na práci městské policie, jak bude sledovat přestupky," řekla Šárka Čížková z třebechovické radnice.

Nová sankce: Zákaz pobytu

Kromě soudů mohou také městské a obecní úřady rozhodnout o zákazu pobytu.

Ukládá se maximálně na tři měsíce.

Výtržník se nesmí v určené době zdržovat na území obce nebo v její části.

Půjde o ty, kteří v obci nežijí, nebo tu nemají trvalý pobyt, ale znepříjemňují život ostatním.

Za porušení zákazu pobytu pachateli hrozí až tříměsíční trest odnětí svobody. Šlo by o maření výkonu úředního rozhodnutí.