Zdeněk Pechan bude znovu souzen za úvěrový podvod vyčíslený až na 15 milionů , jeho případ se vrací na program Krajského soudu v Hradci Králové.

Jenže on vinu popírá, prý byl jen loutkou v rukou dvou mužů – jedním z nich má být Josef Musil, jenž už sedí ve vězení za přípravu vraždy dvou takzvaných bílých koní. Tedy lidí, kteří si naoko brali úvěry a peníze inkasoval Musil.

Toto jméno spojuje dva případy, které se od pondělí vrací na scénu. Zaprvé jde o Pechanovu obžalobu.

Česká spořitelna vyčíslila škodu na 15 milionů korun. Podle obžaloby měl Pechan falšovat dokumenty, aby se dostal k úvěrům. Podvody měl spáchat v roce 2006, kdy v Pardubicích působil jako jednatel společnosti GlobalTech.

„Nepředkládal jsem žádné padělané dokumenty," dušoval se Pechan. Zásadní kroky ve všech akcích měli podle něj konat právník Zdeněk Svoboda a také Josef Musil, který dokázal vyjednat s finančním ústavem půjčky.

Obžaloba však viní Pechana. „Byl zástupcem firmy GlobalTech. Věděl, že listiny jsou padělané," prohlásil státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Musilova kauza je mnohem rozsáhlejší, je v ní obžalováno celkem pětadvacet lidí.

Skupina se zajímala o nemovitosti, obstarala se nadhodnocený posudek, v jehož výši získala úvěr. Koupila je však za skutečnou sumu a zbytek si rozdělila.

Tady je příklad. Šlo o nemovitost Kamenička v okresu Jeseník. Bronislava Gottwaldová Válová ji chtěla prodat za 2,5 milionu. Nejdříve se u ní ohlásil Ladislav Mazura, jeden z hlavních obžalovaných. Prý by ji koupil, nakonec však do akce přizval Miroslava Kocourka, což byl jeden z bílých koní. „Kupní cena byla napsána na 4,6 milionu, bylo nám řečeno, že kvůli rekonstrukci. Dostali jsme 2,5 milionu," vypověděla svědkyně.

Za zájemce vystupoval Kocourek, jemuž stačilo, když mu řekli, že hypotéku za něj bude platit „silnější muž 
s kufříkem". „Všechno jsem podepsal, za rok mi nepřišla 
z banky ani jedna upomínka," vysvětloval, proč mu na akci nepřišlo nic nekalého.

Obžalovaní mohou jít do vězení až na dvanáct let.