Sliboval, ale neplatil

Tibor Pešta a  Lucie Peštová od roku 2008 do roku 2010 objednávali zboží mimo jiné prostřednictvím firem Fastcolor sdružení Vrchlabí nebo Danpes.cz, pak už však byli tak zadluženi, že se dohodli s Jindřichem Császárem, že za jejich peníze zakoupí obchodní společnost Azalka.cz a stane se jejím jednatelem a jediným společníkem.

Firma, kterou Pešta a Peštová fakticky ovládali, pak odebírala zboží od podnikatelů z celého Česka a prodávala je společnosti Danpes.cz, která jí zboží neuhradila, přesto od Azalky dostala fiktivní příjmové doklady o platbách. Azalka.cz tak zůstala bez peněz a svým dodavatelům nemohla zaplatit.

Podle dokumentů, které má soud k dispozici, bylo na Peštovy vydáno přibližně 25 exekučních usnesení.

I když řada dodavatelů platební morálku obžalovaných a jejich firem znala, jiní jim nějakou dobu věřili.

Podle zástupců jedné z poškozených firem Pešta pokaždé sliboval, že částku uhradí do tří dnů, později tvrdil, že peníze přiveze osobně. Pak ovšem firmě oznámil, že nepřijede, protože musí odvézt dceru do nemocnice, a poté přestal komunikovat.

„Přestali jsme panu Peštovi dodávat, ale on si objednal zboží přes Azalku," uvedl další svědek.

Obžalovaným navíc občas přálo štěstí. Bylo to například v případě objednávky u společnosti, která Peštu znala a zřejmě by s ním už neobchodovala. Dodávku zboží však tehdy vyřizovala  pracovnice, která tam jen zaskakovala a o problémech s firmou Azalka nic nevěděla, takže objednávku potvrdila.

Dělníci mu hrozili

Podle dalších svědků Pešta odebíral stavební materiál a prodával jej dál za polovinu kupní ceny. To obžalovaný včera odmítl. Připustil, že zboží pod nákupní cenou prodával, ale rozdíl prý činil nejvýš tři koruny. „Potřeboval jsem peníze na stavbu, dělníci hrozili, že další den nepřijdou do práce," řekl Pešta.

Problémy měl prý hlavně v době, kdy prováděl zateplení bytového domu v Hostinném a  bytové družstvo mu přestalo platit. Předseda senátu mu včera připomněl, že od družstevníků dostal sedm milionů korun, obžalovaný však oponoval, že tuto částku prostavěl, a pak už nic nedostal.

Pešta byl už v minulosti několikrát trestán za podvody a zpronevěru.

Soud včera jednání odročil, rozsudek pravděpodobně vynese příští týden. Tiboru Peštovi  a Lucii Peštové hrozí až desetileté odnětí svobody, protože podle státní zástupkyně  se dopustili zvlášť závažného zločinu podvodu a způsobili škodu velkého rozsahu,  Császár  by mohl jít do vězení až na osm let.