Jde o to, že o volební stížnosti nemohl rozhodnout přímo krajský soud v Hradci, který tuto agendu řeší. Stěžovatel z Ostroměře na Jičínsku si totiž objektivní vyřešení svého podnětu pojistil tím, že zároveň s ním podal i námitku o podjatosti krajského soudu. Ten už mu totiž v minulosti několik volebních stížností zamítl.

„V takovém případě ale my záležitost postupujeme Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, který rozhodne právě o námitce z podjatosti. Teprve poté bude krajský soud rozhodovat o samotné stížnosti," uvedl mluvčí hradeckého krajského soudu Jan Kulhánek.

Volil bez „občanky"
Notorický stěžovatel z Ostroměře si v minulosti stěžoval na to, že mu komise neumožnila volit, protože neměl občanský průkaz. O to jde i v aktuální stížnosti. K volbám vznáší často i řadu dalších výhrad. Krajský soud v minulosti jeho návrhy vždy odmítl. Třeba v roce 2010 soud obsah jeho podání označil za zmatečný, místy nesrozumitelný a velmi nepřehledný.

Pikantní je, že stěžovatel podal námitku z podjatosti nejen vůči hradeckému krajskému soudu, ale i vůči senátu Nejvyššího správního soudu, kterému tato agenda přísluší. O podjatosti tak bude rozhodovat jiný senát správního soudu.

Zatím však z Brna do Hradce - ani k soudu, ani k vedení kraje - žádný verdikt nedorazil. A hejtmanství nechce budoucí zastupitele napínat do poslední chvíle jako v Pardubicích, kde uspořádali ustavující krajské zastupitelstvo už hodinu po ukončení termínu podávání volebních stížností.

„Je to napjaté, nebudeme ale čekat do pondělí. Dnes zkontaktujeme soud a rovnou rozhodneme o případném přeložení termínu ustavujícího zastupitelstva," řekla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Podotkla, že problém s touto volební stížností je o to komplikovanější, že o ní rozhodují hned dva soudy. Pokud by správní soud o podjatosti rozhodl až v pondělí ráno, těžko by hradecký (či jiný, pokud by byla námitka o podjatosti uznána) krajský soud o samotné stížnosti rozhodl hned vzápětí. Zastupitelstvo bylo svoláno na 11. hodinu.

V celé zemi bývá po každých krajských volbách podáno kolem dvaceti volebních stížností. Po krajských volbách v roce 2012 byla uznána jediná, kdy soud zrušil zvolení Jana Čechlovského do pardubického krajského zastupitelstva a nahradil ho Janou Smetanovou (oba ODS).