Policisty na první pohled u vozidla upoutalo rozbité zadní okno. Provedený orientační test na drogy následně u muže odhalil užití omamných a psychotropních látek, konkrétně marihuany a pervitinu. Řidič požití látek přiznal a dále odmítl lékařské vyšetření. O jeho dalším osudu rozhodne místně příslušný správní orgán, kde mu nejen za řízení pod vlivem omamné a psychotropní látky, ale i za odmítnutí lékařského vyšetření hrozí několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel a vysoká peněžitá pokuta.

V souvislosti s tímto případem policisté v okrese Jičín od počátku letošního roku evidují již padesát čtyři případů obdobného jednání, kdy se řidiči dopustili jízdy pod vlivem omamných a psychotropních látek a o jejich dalším osudu rozhodoval místně příslušný správní orgán.

V dalších čtyřiceti dvou případech se provinilci dopustili trestného činu, a to konkrétně přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, kdy za toto jednání může hříšníkům v případě prokázání viny a za podmínek daných platnou legislativou hrozit až tříletý trest odnětí svobody.

Na základě uvedených čísel se v současné době policisté okresu Jičín na tuto vážnou dopravní problematiku cíleně zaměřují při denních i nočních silničních kontrolách a zároveň upozorňují řidiče na to, že nejinak tomu bude i v dohledné době, a to jednak v rámci nejen běžného výkonu služby, ale i při plánovaných dopravně bezpečnostních akcích.

Za volantem neměl co dělat  

Lázně Bělohrad - V neděli 17. září krátce po třetí hodině ranní kontrolovala policejní hlídka v obci Lázně Bělohrad v ulici Komenského osobní motorové vozidlo Hyundai Lantra, které v tu dobu řídil čtyřiačtyřicetiletý muž. Provedenou silniční kontrolou policisté zjistili, že řidič má z rozhodnutí Okresního soudu v Pardubicích do roku 2019 vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Následné dechové zkoušky vykázaly u řidiče pozitivní hodnoty 2,23 a 2,19 promile alkoholu v dechu. Policisté ve vozidle navíc nalezli jednu vzrostlou rostlinu marihuany.

Muž se tak měl dopustit přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, dále přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání za což mu v případě prokázání viny hrozí až tři roky odnětí svobody.

Hříšník lovil v soukromém jezírku

Jičínsko - V sobotu 16. září se na tísňovou linku obrátil osmačtyřicetiletý muž s oznámením, že mu neznámý lapka v nezjištěné době od 8. září letošního roku v jedné z obcí na Jičínsku vnikl na jeho pozemek a ze soukromého jezírka mu odcizil větší množství různorodých sladkovodních ryb. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku přesahující hodnotu 50 tisíc korun.

Chmaták se tam měl svým jednáním dopustit přečinu krádeže, za což mu v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na pět let