Nerespektoval zákaz, teď mu hrozí dva roky vězení

V pondělí 8. února odpoledne kontrolovala policejní hlídka v Kacákově Lhotě osobní vozidlo Ford Escort, které řídil jednatřicetiletý muž. Během kontroly policisté zjistili, že má rozhodnutím Okresního soudu v Jičíně vysloven do dubna letošního roku zákaz řízení všech motorových vozidel. Vzhledem k tomu, že zákaz porušil, dopustil se tak maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Víkendové zpravodajství
Během uplynulého víkendu přijali policisté na Jičínsku několik desítek oznámení, prověřovali přečiny i přestupky a v neposlední řadě je zaměstnaly neshody mezi blízkými.

V pátek 5. února krátce po jedné hodině ranní oznámila na linku 158 starší žena z Jičína, že ji někdo nejméně hodinu hlasitě ťuká na dveře u bytu. Policisté, kteří vyjeli na místo, dům prohledali, ale nikoho podezřelého nenašli. Ženu upozornili, že pokud by se ťukání opakovalo, aby se okamžitě obrátila na policii.

Nad ránem řádil v Hořicích neznámý vandal, který na vlakovém nádraží posprejoval dva vagóny. Případ šetří hořičtí policisté jako přečin poškození cizí věci.

Neznámý vandal řádil v noci na pátek v Jičíně v Železnické ulici, kde ze zaparkovaného vozidla Renault Megane odcizil stěrače a polil přední kapotu neznámou tekutinou. Majitelka vyčíslila škodu na 500 korun. Případ šetří policisté jako přestupky proti majetku a proti občanskému soužití.

V dopoledních hodinách zapadl na silnici mezi obcemi Moravčice a Robousy sypač. Vozovka se tak rázem stala neprůjezdnou. Až po patnácté hodině se podařilo vozidlo vyprostit a silnice pak byla opět průjezdná.

Po desáté hodině dopolední se obrátil na polici muž z Holína s tím, že má neshody se sousedem, který ho obtěžuje. Spor prý mají posledních čtrnáct dní, kdy se ho soused snaží navštěvovat, s čímž on nesouhlasí. Od policistů, kteří vyjeli na místo, pouze požadoval, aby sousedovi domluvili a vysvětlili mu, že si nepřeje, aby ho navštěvoval.

Před polednem zavítali dva muži snědé pleti do obchodu ve Starých Smrkovicích. Hubenější z nich požádal o cigarety, které chtěl zaplatit pětitisícovou bankovkou. V okamžiku, kdy mu obsluhující pracovnice vrátila nazpět, požádal, zda by mu nemohla vrátit eura. Když dostal zamítavou odpověď, ztratil o cigarety zájem a vrátil je i s penězi prodavačce. Ta si je bohužel nepřepočítala a vrátila mu jeho pětitisícovou bankovku. Až po jejich odchodu zjistila, že ji okradl o tři tisíce korun. Případ šetří hořičtí policisté jako přestupek proti majetku. Policisté upozorňují obchodníky, aby byli zvláště při podobných transakcích maximálně opatrní a obezřetní.

Po třinácté hodině zamířili kopidlenští policisté do Jičíněvse, kde si majitelka vozidla Renault Mégane stěžovala na svého známého. Prý jí nechtěl vrátit klíče od jejího vozu, který chtěla odtáhnout k likvidaci. Nakonec se muž umoudřil a klíče jí vydal. Další přítomnost policistů již nebyla nutná.

V odpoledních hodinách oznámil na linku 158 majitel jedné z garáží v Jičíně v Máchově ulici, že má poškozené boční okno. Policisté oznámení prověřili a přitom zjistili, že neznámý pachatel rozbil dva luxfery. Majitel vyčíslil škodu na jeden tisíc korun. Případ šetří jičínští policisté jako přestupek proti majetku.

Před osmnáctou hodinou si stěžovala žena z Nové Paky na manžela, který ji neustále obtěžuje, bouchá jí na okno a něco huláká. Hlídka na místě zjistila, že se jedná o manžele, kteří jsou v rozvodovém řízení. Muž chtěl údajně řešit jejich majetkové poměry, což žena odmítla a tak jí bouchal na okno. Ke zranění ani ke škoda na majetku nedošlo. Případem se policisté více nezabývají.

Ve večerních hodinách se pohyboval v Sylvárově Újezdu podivín, který měl obcházet domy a oťukávat okenice. V jednom případě vnikl na neoplocený pozemek, kde u domu bouchal na okna a následně dělal za dveřmi „bu, bu, bu". Po příjezdu policejní hlídky se již nikdo na místě nenacházel.

Po dvacáté hodině došlo v Jičíně k hádce mezi partnery, kdy opilý muž měl vyhrožovat své manželce. Nakonec se ukázalo, že šlo jen o slovní rozepři. Oba se poté domluvili, že muž přespí u svého kamaráda a druhý den se spolu usmíří. Věc vyřídili policisté na místě domluvou.

Krátce před půlnocí kontrolovala policejní hlídka v Hořicích v Barákově ulici osobní vozidlo Škoda Felicia, které řídil zdrogovaný osmadvacetiletý muž. Provedený test na přítomnost omamných a psychotropních látek byl totiž pozitivní na cannabis. Řidiči za jízdu pod vlivem drog hrozí ve správním řízení vysoká pokuta a několikaměsíční zákaz řízení všech motorových vozidel.

V sobotu 6. února krátce před jednou hodinou ranní ležel před železničním přejezdem u Valdic zraněný cyklista. Na místo vyjeli kromě záchranné služby i policisté, kteří zjistili, že se jedná o pětačtyřicetiletého muže. Provedená dechová zkouška u něj prokázala 2,2 promile alkoholu. Zraněný nakonec nebyl a navíc uvedl, že na kole nejel, ale že ho prý pouze vedl.

Nad ránem se strhla hádka na jedné z ubytoven v Nové Pace, kde měl pár snědé pleti plivat a urážet spolubydlící. Nakonec se ukázalo, že došlo pouze ke slovní rozepři. Údajně napadená žena měla totiž problémy s nájemníkem, který zde měl bydlet „načerno," což se jí nelíbilo. Policisté následně ženu odkázali na provozovatele ubytovny, aby věc vyřešil.

Po druhé hodině ranní oznámil na linku 158 muž, že se za Novou Pakou ve směru na Studenec pohybuje po silnici velmi opilý muž. Dále uvedl, že s ním vydrží na místě do příjezdu policie. Hlídka následně zjistila, že se jedná o místního sedmačtyřicetiletého muže, kterého raději odvezla domů.

Před čtvrtou hodinou ranní se obrátil na policii muž z obce Brada s tím, že na jeho neoploceném pozemku stojí vozidlo, se kterým nechce jeho řidič odjet. Policisté oznámení prověřili a přitom zjistili, že zde řidič zastavil kvůli poruše. Nakonec se mu podařilo s vozidlem alespoň popojet mimo pozemek.

Neznámý vandal řádil v noci na sobotu v obci Dachova, kde u jedné z restaurací poškodil dveře. Majitel vyčíslil škodu nejméně 500 korun. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

Před polednem pobíhal v Hořicích u lesa pitbul, který evidentně hledal svého majitele. Naštěstí se ho ujmul náhodný kolemjdoucí, který s ním vydržel tak dlouho, dokud si pro něj majitel přišel.

Po čtrnácté hodině se obrátil na policii muž z Jičína s tím, že mu „jeden týpek" odcizil v herně mobilní telefon, se kterým odešel do svého bytu nad hernou. Vzhledem k tomu, že na zvonění nereagoval a neotevřel ani své přítelkyni, která se obávala o jeho život, vyjeli na místo hasiči, kteří byt otevřeli. Muž, který byl silně opilý, se omlouval, že neslyšel zvonek, protože tvrdě spal. Mobilní telefon pak vrátil jeho majiteli s tím, že si ho vzal omylem, protože se domníval, že je jeho.

Před sedmnáctou hodinou přijali kopidlenští policisté oznámení o krádeži dvou psů v Libáni, které měl neznámý pachatel odcizit ze zahrady rodinného domu. Nakonec se ukázalo, že „ovčáky" psa a fenku nikdo neodcizil, ale že ze zahrady utekli sami.

V podvečerních hodinách řádil na Pecce neznámý pachatel, který vnikl do jednoho z ubytovacích objektů, kde odcizil X box 360 Slim se dvěma ovladači a projektor Benq. Majitelka vyčísla škodu na 26 tisíc korun. Případ šetří novopačtí policisté jako přečin krádeže, za což pachateli hrozí až dva roky vězení.

V neděli 7. února oznámil před jednou hodinou ranní muž z Lázní Bělohradu, že ho slovně napadla manželka, která ho obvinila z toho, že je pod vlivem drog. Z hlasu bylo zřejmé, že je přinejmenším pod vlivem alkoholu. Na místo zamířili novopačtí policisté, kteří zde zastihli manžele, jejich syna a jeho kamaráda jak v dobré náladě a družné debatě popíjejí alkohol. Nechápavě kroutili hlavou s tím, že netuší, kdo mohl na policii volat.

Po jedné hodině ranní se obrátila na linku 158 žena ze Sobotky, že ji neznámý vandal rozbil u vozidla Fiat Punto zadní okno. Policisté na základě provedené šetření zjistili, že okno rozbil šestatřicetiletý muž, který byl velmi agresivní. Nakonec se uklidnil a s hlídkou spolupracoval. Případ šetří policisté jako přestupek proti majetku.

Jako neurvalec se zachoval po třetí hodině ranní šestatřicetiletý muž v Libuni, který se vrhl na zaparkované vozidlo Fiat, ve kterém seděly tři slečny. Následně otevřel dveře a jednu z nich se snažil vytáhnout za hlavu ven, což se mu nakonec nepodařilo a tak alespoň pěstí udeřil do střechy vozu a rozbil zadní sklo. V dalším jednání mu pak zabránil jeho kamarád. Hlídce následně uvedl, že mu někdo na zábavě odcizil bundu s osobními věcmi a on se domníval, že to byla dívka z vozidla. Případ šetří sobotečtí policisté jako přečin výtržnictví, za což muži hrozí až dva roky vězení.

Nad ránem se měl v okolí jedné z firem v Libáni pohybovat opilý mladík, který se měl podezřele zajímat o zaparkovaná vozidla. Na místo vyjeli kopidlenští policisté, kteří zjistili, že se jedná o mladého muže, který zde čekal na svého kamaráda, až půjde z práce domů. Dle všeho nebyl opilý a v žádném případě se o vozidla nezajímal.

Po dvacáté hodině se povaloval v Jičíně u sochy rybáře nedaleko rybníku Kníže opilý muž, který tvrdil, že je zbitý. I když na místo okamžitě vyjeli policisté, přesto se již nikde nenacházel. Dle svědků měl zmobilizovat všechny síly a odejít domů.

„Veselo" bylo večer v jednom z domů v Nové Pace, kde měl opilý podnájemník rozbít dveře. Incidentu předcházela hádka s jeho známými, se kterými popíjel. Ti ho nakonec vykázali, což se mu pochopitelně nelíbilo. Urazil se a bouchl za sebou dveřmi. Přitom nechtěně přiskřípl ruku jednomu z účastněných. V tomto případě nedošlo k protiprávnímu jednání.

por. Hana Klečalová